Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 18 voturi - 4.78 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Dobrogea" al Județului Constanța
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,627
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6476
Given 19207 thank(s) in 7980 post(s)

Mesaj: #561
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Incendiu în cartierul Anadalchioi din Constanța

Citat:Pompierii au intervenit cu două autospeciale şi au reuşit să limiteze aria în care incendiul se propaga. Astfel, grajdul anexat mai multor gospodării a fost afectat, dar şi o parte a casei situate pe strada Ion Alexandrescu. Proprietara relatează cum a fost trezită de flăcări şi din ce cauză a fost produs nefericitul eveniment.

Animalele aflate în grajd au putut fi scoase la timp, oamenii ieşind din curte cu caii şi căruţele. Totuşi, un măgar nu a mai fost scos şi a murit din cauza incendiului. Pompierii spun că flăcările au fost produse de o sobă lăsată nesupravegheată.

Şi cum niciun necaz niciodată singur, proprietara casei spune că în această perioadă se pregătea să facă pomana fiicei, decedată în urmă cu un an. Acum, nici măcar nu mai are unde să o facă.

La locul incendiului a sosit şi un echipaj al ambulanţei, însă din fericire nu au existat victime. Casele afectate de incendiu nu erau asigurate.




"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
21-02-2014 07:59 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,627
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6476
Given 19207 thank(s) in 7980 post(s)

Mesaj: #562
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Ziua Protecției Civile, marcată si la Constanța

[Imagine: pompieri.jpg]

Citat:Cu ocazia aniversării a 81 de ani de atestare documentară a Protecţiei Civile în România, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea” al judeţului Constanţa va prezenta vineri, 28 februarie, de la ora 10.00, în parcarea Complexului Comercial City Park Mall, o expoziţie a tehnicii de intervenţie, care are ca scop familiarizarea cetăţenilor cu activitatea desfăşurată de cadrele ISU „Dobrogea”.

La această acţiune va participa şi un grup de copii din cadrul Grădiniţei cu program prelungit “Colibri”, care îşi vor prezenta desenele pe tema “Misiunile pompierilor militari”.
SURSA : http://www2.e-reporter.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
27-02-2014 08:49 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,627
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6476
Given 19207 thank(s) in 7980 post(s)

Mesaj: #563
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Ziua Protecției Civile, sărbătorită la Constanța

[Imagine: 92525.jpg]

Citat:„Cu viața mea, apăr viața” este deviza celor care lucrează în domeniul protecției civile și care astăzi sărbătoresc 81 de ani de la înființare. Este vorba de cei care intervin în caz de inundații, cutremure, incendii sau accidente nucleare.

Pompierii, cei care sunt în linia întâi, spun că în situații critice, cum ar fi cazul celor doi muncitori rătăciți pe câmp luna trecută, le-ar fi greu să se descurce siguri, de aceea protecția civilă reprezintă o colaboare între mai multe instituții.

„Simpla noastră prezență reprezintă o garanție că problema va fi rezolvată, intervine o colaborare între mai multe instituții“, a declarat mr. Vlăduț Ion, adjunct ISU Dobrogea.

Cu prilejul zilei Protecției Civile, pompierii au prezentat, în parcarea unui mall din Constanța, tehnica pe care o folosesc în situațiile de urgență. Vizitatorii au avut prilejul să vadă dar și să testeze autospecialele cu scară, folosite nu de puține ori în salvarea persoanelor blocate în locuințe, la înălțime sau în stingerea incendiilor din blocuri.

Vedetă a fost și autospeciala care are tehnica necesară pentru intervenția în caz de accidente nucleare, chimice sau biologice. Și scafandri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Dobrogea” și-au dezvăluit secretele profesionale, în cadrul expoziției.

Au prezentat curioșilor echipamentele de scufundare dar și una dintre bărcile pneumatice pe care le folosesc la misiuni.
SURSA : http://www.reporterntv.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
28-02-2014 03:37 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,627
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6476
Given 19207 thank(s) in 7980 post(s)

Mesaj: #564
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Ziua Protecţiei Civile la Constanţa

Citat:Ziua Protecţiei Civile se aniversează în fiecare an la 28 februarie, prilej de retrospectivă a activităţilor desfăşurate de militari în misiunile de salvare.

Fie că este vorba despre conflicte armate, calamităţi sau alte catastrofe, militarii îşi pun adesea viaţa în pericol.

De Ziua Protecţiei Civile, pompierii din cadrul ISU Dobrogea au pregătit o expoziţie de tehnică militară.

Constanţenii apreciază munca depusă de pompieri şi nu au ezitat să admire echipamentele expuse.

Pentru ca locuitorii să fie mereu la curent cu măsurile de protecţie pe care trebuie să le ia în caz de calamitate, militarii ISU Dobrogea au deschis şi un punct de informare.

Protecţia Civilă a fost înfiinţată în România prin decret regal la 1933.




"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
28-02-2014 09:44 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,627
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6476
Given 19207 thank(s) in 7980 post(s)

Mesaj: #565
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Ziua Protecţiei Civile
„Pompierii sunt fantastici pentru că salvează vieţi“


[Imagine: 1508009_1402561746671511_1418908575_n.jpg]

Citat:Zeci de copii au vizitat, vineri, unităţile de pompieri din judeţul Constanţa, cu ocazia Zilei Protecţiei Civile din România. Pentru a marca cum se cuvine acest moment important, conducerea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ a cerut ca toate unităţile să fie deschise vizitatorilor, iar în parcarea Complexului Comercial „City Park Mall” a fost organizată o expoziţie a tehnicii de intervenţie. Aşa cum era de aşteptat, mobilizarea pompierilor i-a încântat pe cei mici. „Mie îmi place cuţitul scafandrului. Îmi place şi costumul, dar nu atât de mult. Când o să fiu mare, vreau să devin omul care face desene şi blocuri... arhitect! Mi-ar plăcea să fiu şi pompier, dar îmi este frică de înălţime“, a spus Nicolas, în vârstă de şapte ani. „Mie îmi plac foarte mult maşinile de pompieri, pentru că au scări şi tot felul de echipamente pentru a salva oameni, dar şi pisici de pe acoperişuri. Îmi plac şi costumele lor, care sunt minunate. Pompierii sunt fantastici pentru că salvează vieţi. Eu o să mă fac poliţist când o să fiu mare“, a adăugat Alexandru, de şase ani. Mai norocoşi au fost, însă, copiii de la grădiniţa cu program prelungit „Colibri“, care au vizitat sediul ISU „Dobrogea“. Echipa de pirotehnicieni a inspectoratului le-a arătat micuţilor o serie de elemente de muniţie şi echipamentele folosite în timpul misiunilor. Totodată, pentru desenele făcute de copii, ce au avut ca temă „Misiunile pompierilor militari“, aceştia au primit diplome din partea pompierilor.
ISIUNI CU SURPRIZE „În parcarea centrului comercial am expus patru autospeciale: o autoscară mecanică, o maşină de intervenţie de capacitate medie, autospeciala CBRN şi cea a scafandrilor. Fiecare intervenţie este diferită. Noi ne lovim de surprize de fiecare dată. Un simplu incendiu la o căpiţă de fân se poate transforma rapid într-o misiune de salvare de vieţi omeneşti. Orice incendiu trebuie tratat individual şi cu aceeaşi responsabilitate. Este adevărat că nu întotdeauna avem un răspuns optim, dar facem tot ce este posibil cu tehnica din dotare şi cu forţa umană pe care o avem“, a declarat prim-adjunctul inspectorului-şef al ISU „Dobrogea“, maior Vlăduţ Ion. Totodată, de Ziua Protecţiei Civile, două dintre cadrele inspectoratului au fost avansate în gradul următor înainte de termen.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro/

[Imagine: 1662553_1402561693338183_1339520039_n.jpg]

[Imagine: 1781933_1402561656671520_1787410023_n.jpg]

[Imagine: 1796607_1402561573338195_1129612576_n.jpg]

[Imagine: 1921989_1402561653338187_509115529_n.jpg]

[Imagine: 1959726_1402561726671513_527143177_n.jpg]

[Imagine: 1965057_1402561743338178_1698503245_n.jpg]

[Imagine: 1969359_1402561560004863_81697149_n.jpg]

[Imagine: b109ee8b740d124384f728e0ac1d57b3.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
01-03-2014 07:32 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,627
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6476
Given 19207 thank(s) in 7980 post(s)

Mesaj: #566
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
La un pas de tragedie

Citat:O familie care locuieşte într-un imobil ce aparţine CFR, situat pe strada Vasile Lupu nr. 8, din Medgidia, a fost la un pas să rămână fără acoperiş deasupra capului din cauza unui incendiu izbucnit, ieri după-amiază, într-o anexă folosită ca bucătărie. Apelul la 112 a venit în jurul orei 15.40, iar pompierii Detaşamentului Medgidia au ajuns, în scurt timp, la adresa indicată. Ei au reuşit să stingă flăcările înainte ca acestea să cuprindă şi restul imobilului. În urma cercetărilor, militarii au stabilit că focul a izbucnit din cauza unui reşou lăsat nesupravegheat în priză, care a supraîncălzit instalaţia electrică şi a provocat un scurtcircuit. Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită, însă anexa şi bunurile din interior au ars în întregime. Pompierii spun că au reuşit să scoată la timp butelia din foc, evitând astfel producerea unei deflagraţii.
SURSa : http://www.telegrafonline.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
04-03-2014 07:50 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,627
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6476
Given 19207 thank(s) in 7980 post(s)

Mesaj: #567
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
(04-03-2014 07:50 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  La un pas de tragedie

A fost panică pe strada Vasile Lupu din aproprierea garii Medgidia


Citat:O anexa a unei gospodarii a fost cuprinsa de flacari la orele amiezii. Pompierii s-au deplasat de urgenta la fata locului, unde au actionat cu doua autospeciale.

A existat si riscul unei explozii, deoarece in interior se afla o butelie, care a fost scoasă rapid din încapere. Cercetarile continuă pentru a se stabili cu exactitate cauzele producerii incendiului.





INCENDIU LA MEDGIDIA, POMPIERII AU INTERVENIT CU DOUĂ AUTOSPECIALE

[Imagine: 01_615x300.jpg]

Citat:A fost panica pe strada Vasile Lupu din aproprierea gării Medgidia. O anexă a unei gospodării a fost cuprinsă de flăcări la
orele amiezii. Se pare ca focul ar fi izbucnit din cauza unui radiator. Pompierii care s-au deplasat de urgenţă la faţa locului spun că existat şi riscul producerii unei explozii. Şi asta pentru că în interior se afla o butelie. Din fericire nimeni nu a fost rănit.

[Imagine: 02_615x300.jpg]

[Imagine: 03_615x300.jpg]

[Imagine: 04_615x300.jpg]

[Imagine: 05_615x300.jpg]




"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-03-2014 09:51 PM de Covalciuc Bogdan.)
04-03-2014 08:01 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,627
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6476
Given 19207 thank(s) in 7980 post(s)

Mesaj: #568
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Risc de explozie în urma unui accident rutier grav la Cumpăna

[Imagine: 92847.jpg]

Citat:Trei persoane au ajuns la spital după ce un șofer inconștient a făcut jaloane și a pierdut controlul mașinii. El a rupt un stâlp de curent electric și gardul unei locuințe din Cumpăna. Evenimentul rutier a avut loc pe strada Constanței din localitatea

Martorii spun că șoferul care se deplasa dinspre Constanța, către Cumpănaa efectuat mai multe depășiri riscante în trafic.

La fața locului s-au deplasat echipaje de pompieri, deoarece firele de la stâlpul rupt pot provoca o explozie. Ei au tăiat cu topoare speciale firele, care începuseră să ia foc, dar așteaptă sosirea reprezentanților Enel, care întârzie să apară.
SURSa : http://www.reporterntv.ro/

[Imagine: 92845.jpg]

[Imagine: 92848.jpg]

[Imagine: 92850.jpg]

[Imagine: 92849.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
04-03-2014 07:18 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,627
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6476
Given 19207 thank(s) in 7980 post(s)

Mesaj: #569
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
TIR INCENDIAT




"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
04-03-2014 09:53 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,627
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6476
Given 19207 thank(s) in 7980 post(s)

Mesaj: #570
RE: I.S.U. "Dobrogea" al Judetului Constanta
Victime transportate cu avionul SMURD la Bucureşti
Bloc distrus de o explozie devastatoare!


[Imagine: f9d3b83de74a831244923bd18f6a640b.jpg]

Citat:Explozie devastatoare în Medgidia! 20 de apartamente au fost distruse, iar 12 persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale în urma unei deflagraţii petrecute pe strada Independenţei. Primele cercetări au arătat că dezastrul a fost provocat de proprietarul unui apartament situat la etajul al doilea al blocului C1, scara B. Incidentul a avut loc marţi seară, la ora 20.30. Locatarii spun că pentru câteva clipe au crezut că a venit sfârşitul lumii: totul era invadat de fum, iar plânsetele şi strigătele disperate ale oamenilor răsunau în toată clădirea... „Eu stau uşă în uşă cu apartamentul în care a avut loc explozia. Eram în pat şi mă uitam la televizor. Mi-am întrebat soţia dacă am încuiat uşa, iar ca să fiu sigur m-am dus să verific yala. Când m-am apropiat de intrare am simţit cum se zguduie blocul şi m-am trezit cu uşa în cap. Era fum negru peste tot, venea valuri, valuri peste noi! Mi-am luat soţia şi am ieşit din bloc. Mi-a fost distrus tot apartamentul“, a declarat Ion Răculeanu, unul dintre martorii dezastrului. „Eu stau la etajul unu, eram toţi în casă. M-am trezit că îmi bubuie geamurile, iar uşa de la intrare a ajuns în sufragerie. Toată lumea ţipa şi urla! Toate uşile din lemn au fost distruse. Am ieşit la geam să îmi dau seama ce se întâmplă şi l-am văzut pe vecinul de deasupra, plin de sânge, cum sare pe copertina de la etajul unu şi se rostogoleşte în apartamentul vecinului. Se vedea că era ars tot pe mâini şi pe faţă“, a povestit Virgil Vochianu. Alţi martori spun că trei persoane aflate în apartamentul devastat de explozie au deschis ferestrele şi au sărit, în încercarea disperată de a-şi salva vieţile... Una dintre victime este o fetiţă, de şapte ani, nepoata bărbatului despre care anchetatorii urmau să descopere că a provocat cumplitul accident.

IPOTEZE În scurt timp, la locul deflagraţiei au ajuns toate echipajele de intervenţie de la Detaşamentul de Pompieri Medgidia. Salvatorii au intrat în bloc, printre rămăşiţele uşilor, ferestrelor şi zidurilor făcute ţăndări de suflul exploziei. Aceştia şi-au făcut loc şi au intrat în apartamentul devastat, pentru a stinge flăcările care au înghiţit în doar câteva minute întreaga locuinţă. Au reuşit să stingă focul care ameninţa să se extindă, în timp ce ambulanţele sosite la locul dezastrului preluau răniţii, acordau primele îngrijiri locatarilor intoxicaţi cu fum şi accidentaţi şi încercau să-i calmeze pe oamenii adunaţi pe trotuar. În incendiu au fost rănite patru persoane care se aflau în apartamentul groazei, în starea cea mai gravă fiind proprietarul, Gheorghe Chiriţă, care a suferit arsuri pe aproape toată suprafaţa corpului. „Sunt patru răniţi în drum spre Unitatea de Primire Urgenţe Constanţa. Cei de acolo urmează să stabilească care dintre ei vor fi transferaţi la Bucureşti. Ştim că un bărbat este într-o situaţie gravă, respectiv arsuri pe 90% din corp, iar o altă persoană are arsuri pe 60% din corp. Ele sunt, cel mai probabil, victimele care vor fi transportate cu avionul SMURD la Bucureşti. Alte trei persoane, printre care şi copilul de şapte ani, au rămas internate cu arsuri minore şi intoxicaţii la Spitalul Municipal Medgidia. Sunt afectate apartamentele de pe întreaga scară. Toate persoanele vor fi cazate peste noapte, iar mâine (n.r. - astăzi) vom stabili care sunt pagubele şi cum vom interveni în ajutorul oamenilor. O echipă a Inspectoratului de Stat în Construcţii a făcut o primă evaluare şi se pare că nu a fost afectată structura de rezistenţă a blocului. Rămâne ca mâine (n.r. - astăzi) să stabilim concret care vor fi următorii paşi pentru a ajuta persoanele afectate de acest incident“, a declarat subprefectul judeţului Constanţa, Radu Volcinschi. „O comisie specializată va evalua pagubele produse de acest dezastru. Consiliul Judeţean Constanţa (CJC) îi va ajuta pe cei care au avut de suferit de pe urma deflagraţiei“, a adăugat vicepreşedintele CJC, Cristian Darie

ANCHETA O echipă de criminalişti din cadrul Poliţiei Municipiului Medgidia a demarat la scurt timp o anchetă în apartamentul în care a avut loc explozia. Se pare că vinovat ar fi chiar proprietarul acestuia, Gheorghe Chiriţă, de 32 de ani. „Cel mai probabil explozia a avut loc din cauza acumulărilor de gaze. Se pare că proprietarul a manevrat necorespunzător o butelie, s-a format o acumulare de gaze şi, în urma unui scurtcircuit, a avut loc explozia. Proprietarul lucrează la o societate de încărcat butelii şi cel mai probabil efectua o astfel de procedură în apartament. În casă am găsit trei butelii: una era conectată la aragaz, una era goală, iar una plină. Pentru că a ars tot, nu am găsit nicio instalaţie de transfer al gazului dintr-o butelie în alta. La fel de bine poate fi, însă, şi o defecţiune la aparatul de gătit sau la robinetul buteliei goale. În momentul exploziei se mai aflau în apartament mama proprietarului, soţia acestuia şi nepoata lui, în vârstă de şapte ani“, a spus şeful Biroului de Investigaţii Criminale Medgidia, cms. şef Constantin Rădoacă. Scara în care a avut loc expozia a fost deconectată de la utilităţi, iar din cauza riscului de accidentare proprietarii au fost însoţiţi de jandarmi pentru a-şi recupera din case lucrurile strict necesare. „Au fost avariate toate uşile şi ferestrele apartamentelor vecine. Locatarii vor fi cazaţi la hotelul primăriei până mâine dimineaţă, unde vor primi şi micul dejun. Vom verifica şi dacă apartamentele sunt asigurate pentru a putea recupera ulterior banii. Vom face tot posibilul pentru a-i ajuta“, a declarat primarul Medgidiei, Marian Iordache.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro/

[Imagine: 0f056d2fa3a1e4b818ab52c164c9a8bf.jpg]

[Imagine: 5c1516440622abcebb8341112d573a55.jpg]

[Imagine: 59a7ea7ae7e2e358d5521b5f9ef60d0c.jpg]

[Imagine: 2610c724301ccee01785b898e22d15cb.jpg]

[Imagine: d045ffcc9079287767890e25bc4231f2.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
05-03-2014 07:20 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Competiţia Naţională de D...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
01-05-2024 06:36 AM
» Mesaje: 543
» Vizualizări: 118303
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 08:09 PM
» Mesaje: 761
» Vizualizări: 1049706
Rescue Great Day
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 07:51 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 8
Culturism și Fitness
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 07:35 AM
» Mesaje: 8
» Vizualizări: 53
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 07:18 AM
» Mesaje: 525
» Vizualizări: 942767
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
30-04-2024 06:14 AM
» Mesaje: 97
» Vizualizări: 380
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
29-04-2024 06:56 AM
» Mesaje: 36
» Vizualizări: 50639
Școala de Subofițeri de P...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
29-04-2024 06:41 AM
» Mesaje: 1402
» Vizualizări: 1411306
Cagulă pompieri
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
28-04-2024 07:28 PM
» Mesaje: 7
» Vizualizări: 5607
Istoria pompierilor din ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
28-04-2024 01:33 PM
» Mesaje: 165
» Vizualizări: 214201

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro