Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Crișana" al Județului Bihor
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,627
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6476
Given 19207 thank(s) in 7980 post(s)

Mesaj: #176
RE: I.S.U. "Crisana" al Judetului Bihor
Consiliul Județean Bihor a adoptat un protocol de colaborare cu Inspectoratul pentru Situații de Urgență (I.S.U.) „Crișana” Bihor pentru a monitoriza flota auto a ISU Bihor

[Imagine: ISU-27102022.jpg]

Citat:Concret, CJ Bihor va achiziționa echipamente de localizare în timp real a tuturor mașinilor I.S.U. Crișana, respectiv cele de la SMURD și Pompieri. Monitorizarea constă în identificarea timpilor și mijloacelor de intervenție, a consumului de combustibil și a modului de exploatare a flotei auto.

„Consiliul Județean Bihor asigură fondurile necesare achiziționării carburantului pentru ISU „Crișana” Bihor. Noile sisteme achiziționate vor putea monitoriza atât viteza de deplasare, cât și dacă echipamentele de semnalizare vizuală și audio sunt în funcțiune sau nu. Astfel, vor putea fi soluționate mai ușor diferite divergențe care apar.

De exemplu, unii șoferi sunt acuzați că au mers prea tare chiar dacă nu erau în misiune. Prin echipamentele care vor fi montane se va putea afla exact care a fost situația”, a spus Bianca Firezar, purtătorul de cuvânt al CJ Bihor.

Un astfel de sistem de monitorizare a fost deja montat pe mașinile Consiliului Județean Bihor și ale instituțiilor din subordine. Cu ajutorul acestuia se analizează conduita șoferului, se evidențiază consumul de carburant, foaia de parcurs și se afișează graficul histogramă pentru viteză.

Aplicația generează rapoarte pentru toate componentele parcului auto, cum ar fi: controlul activ al parcului auto, reducerea uzurii parcului auto, reducerea consumului de combustibil, verificarea și optimizarea rutelor vehiculelor.
SURSA info : http://www.radiocluj.ro

Citat:Sistemul de management al flotei ISU Crişana va fi implementat după aproape doi ani de când aceeaşi măsură a înjumătăţit consumul de carburanţi al maşinilor administraţiei judeţene şi instituţiilor subordonate acesteia.

Implementarea sistemului de management al flotei ISU Crişana este prevăzută printr-un protocol de colaborare încheiat cu CJ Bihor şi aprobat joi, cu votul unanim al consilierilor judeţeni.

Concret, CJ Bihor va achiziţiona echipamente de localizare în timp real a tuturor maşinilor ISU Crişana, respectiv cele de la SMURD şi pompieri. Monitorizarea constă în identificarea timpilor şi mijloacelor de intervenţie, a consumului de combustibil şi a modului de exploatare a flotei auto.

Potrivit legii, CJ Bihor asigură fondurile necesare achiziţionării carburantului pentru ISU Crişana, iar sistemul de management va putea monitoriza atât viteza de deplasare, cât şi dacă echipamentele de semnalizare vizuală şi audio sunt în funcţiune sau nu. Astfel, vor putea fi soluţionate mai uşor diferite divergenţe care pot să apară în trafic, în condiţiile în care unii şoferi sunt acuzaţi că merg prea tare chiar dacă nu sunt în misiune.

Un astfel de sistem de monitorizare a fost deja montat pe maşinile CJ Bihor şi ale instituţiilor din subordine. Cu ajutorul acestuia se analizează coduita şoferului, se evidenţiază consumul de carburant şi foaia de parcurs şi se afişează graficul histogramă pentru viteză.

Aplicaţia generează rapoarte pentru toate componentele parcului auto, cum ar fi: controlul activ al parcului auto, reducerea uzurii parcului auto, reducerea consumului de combustibil, verificarea şi optimizarea rutelor vehiculelor.
SURSA info : https://www.ebihoreanul.ro

.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
02-11-2022 11:10 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Crisana" al Judetului Bihor - Covalciuc Bogdan - 02-11-2022 11:10 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Competiţia Naţională de D...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:36 AM
» Mesaje: 543
» Vizualizări: 117316
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:09 PM
» Mesaje: 761
» Vizualizări: 1048495
Rescue Great Day
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:51 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 8
Culturism și Fitness
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:35 AM
» Mesaje: 8
» Vizualizări: 53
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:18 AM
» Mesaje: 525
» Vizualizări: 941904
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:14 AM
» Mesaje: 97
» Vizualizări: 380
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
29-04-2024 06:56 AM
» Mesaje: 36
» Vizualizări: 50581
Școala de Subofițeri de P...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
29-04-2024 06:41 AM
» Mesaje: 1402
» Vizualizări: 1410449
Cagulă pompieri
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
28-04-2024 07:28 PM
» Mesaje: 7
» Vizualizări: 5578
Istoria pompierilor din ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
28-04-2024 01:33 PM
» Mesaje: 165
» Vizualizări: 213907

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro