Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Cpt. Puica Nicolae" al Judetului Arges
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,145
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7805
Given 7225 thank(s) in 3493 post(s)

Mesaj: #51
RE: I.S.U. "Cpt. Puica Nicolae" al Judetului Arges
Pompieri grav răniţi în pârjolul din Făgăras

Citat:Doi militari de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Argeş se află în stare gravă după ce autospeciala în care se aflau s-a răsturnat din cauza terenului accidentat. Totul s-a petrecut în jurul orei 13, în timp ce pompierii încercau să lichideze incendiul din Masivul Făgăraş, din zona golului alpin de pe Valea Brătila, Vârful Netotu. Autospeciala Nissan în care se aflau, s-a răsturnat. În urma impactului, cele două cadre militare s-au ales cu multiple traumatisme. „Terenul este accidentat, incendiul manifestându-se în goluri alpine şi pe stânci. O autospecială s-a răsturnat din cauza terenului în timp ce intervenea. Cei doi ofiţeri s-au ales cu răni destul de grave. Unul dintre ei a primit îngrijirile necesare la faţa locului, iar celălalt va fi transportat la spital”, spune plutonier adjutant, Sorina Slăvoiu, din cadrul ISU Argeş.
Zece zile de foc
Echipajul SMURD prezent la faţa locului le-a acordat celor doi primul ajutor. Starea unuia dintre ofiţeri este mai delicată, motiv pentru care s-a solicitat intervenţia unui elicopter al Inspectoratului General de Aviaţie. Ofiţerul va fi dus la prima unitate spitalicească aflată în zonă. 116 militari profesionişti intervin în continuare pentru stingerea incendiului. Se pare că în zonă a plouat foarte puţin, motiv pentru care situaţia nu a fost modificată. Se intervine cu mijloace de primă intervenţie pentru a fi lichidat incendiul. În acest moment, incendiul nu se manifestă cu flacără, în zonă existând uşoare fumegaţii.
SURSA : http://ziarobiectiv.ro
Locomotivă făcută scrum
02 August 2012
[Imagine: loocc.jpg]

Citat:Ieri, în apropiere de staţia CFR Pârvu Roşu, o locomotivă aflată în mers a luat foc. Mecanicul Ion Ştefan a simţit fumul care inundase cabina şi împreună cu autorul de mecanic a coborât în grabă. Deşi au încercat să stingă focul cu

extinctorul din dotare, nu au reuşit. Trei echipaje de pompieri au mers în zonă, dar atât locomotiva cât şi vagonul atelier ataşat de aceasta au fost distruse.
Locomotiva şi vagonul atelier au fost distruse
Ion Ştefan venea cu locomotiva de la Craiova şi ar fi trebuit să ajungă la Goleşti, acolo unde avea de efectuat o lucrare. Este vorba de o locomotivă prevăzută cu macara folosită la ridicarea de greutăţi în timpul lucrărilor la calea ferată. Vagonul atelier avea prevăzută o instalaţie se suflat şi spart piatră cu ajutorul căreia erau făcute terasamentele de cale ferată. În timpul mersului, se presupune că motorul s-a încins foarte rău şi s-a produs incendiul. „Am simţit miros de fum şi am oprit imediat să văd ce se întâmplă. Am coborât împreună cu colegul meu şi am văzut flăcări. Am încercat să stingem, dar nu am reuşit, am sunat la pompieri. Nu ştiu de la ce am luat foc. Locomotiva este veche de peste 20 de ani şi probabil că s-a întâmplat ceva la motor sau poate un scurt circuit. Incendiul s-a produs în timp ce garnitura traversa un câmp în apropiere de staţia Pârvu Roşu, chiar în zona fostei crescătorii de porci. Trei echipaje de pompieri s-au deplasat în zonă pentru a interveni. Când focul a fost stins, o mare parte din locomotivă şi vagon erau distruse.
SURSA : http://www.argesmedia.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-08-2012 09:44 PM de Covalciuc Bogdan.)
03-08-2012 09:21 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Cpt. Puica Nicolae" al Judetului Arges - Homefire News - 03-08-2012 09:21 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Istoria pompierilor din I...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Astăzi 06:24 AM
» Mesaje: 27
» Vizualizări: 35358
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:00 AM
» Mesaje: 99
» Vizualizări: 397
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 05:55 AM
» Mesaje: 337
» Vizualizări: 518708
Operațiuni aeromedicale S...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 05:50 AM
» Mesaje: 169
» Vizualizări: 221294
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 08:54 PM
» Mesaje: 1140
» Vizualizări: 1445863
Powerlifting
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:08 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 34
Kempō Karate
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:55 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 8
I.S.U. "Bucovina" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
12-05-2024 08:28 PM
» Mesaje: 279
» Vizualizări: 386869
I.S.U. "Constantin Ene" a...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
12-05-2024 04:56 PM
» Mesaje: 157
» Vizualizări: 243439
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
11-05-2024 07:33 AM
» Mesaje: 127
» Vizualizări: 158685

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro