Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Cpt. Puica Nicolae" al Judetului Arges
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,630
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6483
Given 19208 thank(s) in 7981 post(s)

Mesaj: #140
RE: I.S.U. "Cpt. Puica Nicolae" al Judetului Arges
Sfârşit de an, cu incendii în Muscel


Citat:Sfârşitul de an a fost unul plin de intervenţii pentru pompierii Detaşamentului Câmpulung. Aceştia au fost nevoiţi să intervină pentru stingerea mai multor incendii izbucnite, în mare parte, din cauza coşurilor de fum necurăţate.
La Gura Pravăţ, au stins flăcările cu găleţile cu apă
Sâmbătă, în jurul orei 20.00, s-a dat alarma la Detaşamentul de Pompieri Câmpulung, întrucât în cătunul Gura Pravăţ din Valea Mare ardea o casă. Au plecat imediat două echipaje cu două autospeciale cu apă şi spumă şi un echipaj al Ambulanţei SMURD. Când au ajuns în cătun, flăcările erau aproape stinse de localnici. Aceştia au avut râul aproape şi, cu ajutorul găleţilor, au reuşit să stingă o bună parte a vâlvătăii. Din acest motiv, una dintre autospeciale a fost întoarsă din drum. „Am avut gârla aproape şi am sărit noi repede cu găleţile cu apă. Am fost mulţi şi am stins focul înainte să ajungă pompierii. Un vecin a strigat că arde casa şi am început să aruncăm cu apă. Bine că nu s-a întâmplat pe la 2.00 dimineaţa, că nu îi mai salva nimeni, ardeau toţi în casă.”, ne-a spus unul dintre tinerii care a ajutat la stingerea vâlvătăii. Flăcările au fost stinse în jurul orei 21.00, iar salvatorii mai căutau focare prin pereţii care fumegau. Cu toate că a ars doar acoperişul, construcţia a fost compromisă. Pentru că imobilul a fost confecţionat din chirpici, apa s-a infiltrat prin pereţi şi toate bunurile au fost udate. Flăcările nu s-au propagat la celelalte case aflate la mică distanţă una de cealaltă. Din primele cercetări ale anchetatorilor, cauza probabilă a incendiului a fost coşul de fum necurăţat. Se pare că proprietarii au alimentat soba cu lemne multe, iar scânteile de pe coş au aprins acoperişul confecţionat în totalitate din lemn. Nici echipajul Ambulanţei SMURD nu a stat degeaba, cadrele medicale au acordat ajutor câtorva etnici care au inhalat fum, dar şi pentru atac de panică.
Incendii cauzate de coşurile de fum necurăţate
• Marţi, 23 decembrie au intervenit pentru stingerea unui incendiu în Câmpulung, strada Locotenent Baloteanu. Un echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă şi un echipaj al ambulanţei SMURD au acţionat pentru stingerea flăcărilor izbucnite la un coş de fum al unei centrale termice dintr-o casă de locuit.
• Tot marţi, două echipaje cu două autospeciale cu apă şi spumă şi un echipaj al ambulanţei SMURD de la Detaşamentul de Pompieri Câmpulung au intervenit în comuna Boteni, sat Boteni, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuinţă. Flăcările au mistuit doar acoperişul unui fânar pe o suprafaţă de 40 de metri pătraţi şi o tonă de fân, fără ca focul să se extindă şi la casele aflate în vecinătate.
• În aceeaşi zi, un echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă şi un echipaj cu ambulanţa SMURD de la Detaşamentul de Pompieri Câmpulung au intervenit în Câmpulung, pe strada Târgoviştei, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o afumătorie.
• Miercuri, 24 decembrie, un echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă de la Detaşamentul de Pompieri Câmpulung a intervenit în comuna Lereşti, strada Vasile Milea, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la coşul de fum al unei case. Intervenţia a fost rapidă, iar flăcările nu au apucat să se extindă la acoperiş.
SURSA : http://www.evenimentulmuscelean.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
02-01-2015 09:45 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Cpt. Puica Nicolae" al Judetului Arges - Covalciuc Bogdan - 02-01-2015 09:45 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 08:54 PM
» Mesaje: 1140
» Vizualizări: 1445496
Powerlifting
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:08 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 33
Kempō Karate
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:55 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 7
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: cadi
13-05-2024 07:02 PM
» Mesaje: 99
» Vizualizări: 393
I.S.U. "Bucovina" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
12-05-2024 08:28 PM
» Mesaje: 279
» Vizualizări: 386845
I.S.U. "Constantin Ene" a...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
12-05-2024 04:56 PM
» Mesaje: 157
» Vizualizări: 243414
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
11-05-2024 07:33 AM
» Mesaje: 127
» Vizualizări: 158664
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompierul somnoros
10-05-2024 07:03 AM
» Mesaje: 336
» Vizualizări: 518676
Justiție, investigații, m...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 07:03 AM
» Mesaje: 494
» Vizualizări: 18318
I.S.U. "Nicolae Iorga" al...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 06:32 AM
» Mesaje: 319
» Vizualizări: 386650

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro