Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Cpt. Puica Nicolae" al Judetului Arges
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,144
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7802
Given 7215 thank(s) in 3491 post(s)

Mesaj: #154
RE: I.S.U. "Cpt. Puica Nicolae" al Judetului Arges
Incendierile intenționate îi pun pe jar pe pompierii argeșeni

[Imagine: pompieri_incendiu_miristi_600x367_600x360.jpg]

Citat:Weekendul care s-a încheiat dar și zilele care au urmat au însemnat debutul unor obiceiuri împământenite printre țărani. Astfel, la fiecare început de primăvară sau de toamnă, pentru a scăpa de resturile vegetale rămase în urma ultimei recolte se dă foc ogoarelor în ciuda faptului că acest lucru este pedepsit de lege. Focul în mediu deschis este deosebit de periculos nu doar pentru mediu ci și pentru riscul ca gospodăriile din proximitate să fie incendiate.
În ziua de 27.02.2017, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Cpt. Puică Nicolae” al judeţului Argeş a fost solicitat pentru a interveni la mai multe evenimente: un echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă de la Detașamentul de Pompieri Curtea de Argeș a intervenit în comuna Valea Danului, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la vegetația uscată care a mistuit totuși aproximativ 10 000 mp de vegetație uscată și mărăciniș;
Un alt echipaj cu o autospecială cu apă şi spumă de la Detașamentul de Pompieri Curtea de Argeș a intervenit în comuna Mușătești, pentru stingerea unui incendiu care a distrus 2 ha de vegetație uscată; Pompierii de la Bradu a intervenit pe A1, km. 110, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la vegetația uscată, care a ars 5000 mp de vegetație uscată. Alte două solicitări au venit din comunele Schitu Golești și Moșoaia pompierii apreciind că în toate aceste cazuri a fost vorba despre gesturi intenționate. Un astfel de gest a dus, la Ciofrângeni la aprinderea unei anexe gospodărești care risca să aprindă și locuințele dacă nu interveneau voluntarii de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență. În ziua de 28.02.2017, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Cpt. Puică Nicolae” al judeţului Argeş a fost solicitat pentru a interveni
în municipiul Pitești, strada Bănănăi, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la vegetația uscată,. La fel și la Schitu Golești, Băiculești, Moșoaia și Oarja.
De fiecare dată cauza a constituit-o folosirea intenționată a flăcării. Gesturi iresponsabile care, în mod sigur vor fi repetate în toată această perioadă.
SURSA : https://www.jurnaluldearges.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
02-03-2017 07:14 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Cpt. Puica Nicolae" al Judetului Arges - Homefire News - 02-03-2017 07:14 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 08:54 PM
» Mesaje: 1140
» Vizualizări: 1445505
Powerlifting
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:08 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 33
Kempō Karate
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:55 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 7
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: cadi
13-05-2024 07:02 PM
» Mesaje: 99
» Vizualizări: 393
I.S.U. "Bucovina" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
12-05-2024 08:28 PM
» Mesaje: 279
» Vizualizări: 386846
I.S.U. "Constantin Ene" a...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
12-05-2024 04:56 PM
» Mesaje: 157
» Vizualizări: 243414
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
11-05-2024 07:33 AM
» Mesaje: 127
» Vizualizări: 158664
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompierul somnoros
10-05-2024 07:03 AM
» Mesaje: 336
» Vizualizări: 518676
Justiție, investigații, m...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 07:03 AM
» Mesaje: 494
» Vizualizări: 18318
I.S.U. "Nicolae Iorga" al...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 06:32 AM
» Mesaje: 319
» Vizualizări: 386651

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro