Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 10 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Unirea" al Județului Alba
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,127
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7800
Given 7195 thank(s) in 3473 post(s)

Mesaj: #68
RE: I.S.U. "Unirea" al Judetului Alba
Elevii Liceului Tehnologic ”Ștefan Manciulea” Blaj în vizită la Subunitatea de Pompieri din Blaj

[Imagine: img_20171031_095946.jpg]

Citat:În cadrul programului educaţional „Școala altfel – Să ştii mai multe, să fii mai bun!”, elevii claselor IX-XI de la Liceul Tehnologic „Ștefan Manciulea” Blaj, au efectuat în data de 31 octombrie o vizită la subunitatea de pompieri Blaj.

Activitatea a fost coordonată de următorii profesori: Roşca Nicolae, Coman Marinela, Costea Valerica, Faur Simona şi a avut drept scop informarea şi educarea preventivă a elevilor, precum şi pregătirea acestora pentru situaţii de urgenţă ne precizează directorul liceului, prof. Marcu Ioan.

Elevii au fost întâmpinati de un echipaj de pompieri şi paramedici care, într-o ținută impecabilă, specifică muncii pe care o prestează şi cu seriozitatea ce îi caracterizează, le-au prezentat elevilor tehnica de intervenţie şi echipamentele din dotare.

Membrii echipajului de pompieri le-au prezentat elevilor autospeciala de stins incendii cu apă şi spumă cu capacitatea de 2000 l, destinată dotării formaţiunilor de pompieri în scopul asigurării intervenţiei eficiente a acestora la stingerea incendiilor. Autospecialele pot lucra independent (folosind apa din rezervorul propriu sau din alte surse) sau în cooperare cu alte autospeciale similare; conțin echipament şi accsorii specifice precum şi echipament necesar situațiilor de “mediu ostil”.

De asemenea, ambulanța de tip B2, echipaj de prim ajutor, dotată la standarde moderne şi aparatura de descarcerare le-a stârnit elevilor un viu interes. Elevii au urmărit procedee de acordare a primului ajutor şi de intervenție în caz de pericol sau accidente şi au luat cunoştință de metodele de prevenire a acestora.
În ciuda vremii foarte reci, elevii aflați în vizită au fost activi, receptivi și interesați de informațiile primite de la pompieri și paramedici.

D-na director adj. Drăgan Elena precizează faptul că obiectivele urmărite prin desfăşurarea acestei activităţi au fost cunoaşterea de către elevi a formelor de manifestare a principalelor tipuri de risc, a măsurilor de protecţie, precum şi formarea şi dezvoltarea abilităţilor acestora privind modul de comportare în cazul producerii unor situaţii de urgenţă, în special la cutremure, incendii şi inundaţii.

La finalul vizitei, elevii şi profesorii le-au mulțumit gazdelor primitoare, echipajelor de pompieri şi de prim ajutor al SMURD Blaj, din cadrul gărzii de intervenţie Blaj, pentru informațiile primite şi pentru curajul şi devotamentul de care dau dovadă pentru ca noi să fim în siguranță.

Le dorim succes în activitate şi cât mai puține apeluri la 112 pentru intervenții!!!
SURSA : https://ziarulunirea.ro

[Imagine: img_20171031_101930.jpg]

[Imagine: img_20171031_102217.jpg]

[Imagine: img_20171031_102501.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
02-11-2017 07:40 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
I.S.U. "Unirea" al Județului Alba - Doru - 26-08-2010, 10:41 AM
RE: I.S.U. "Unirea" al Judetului Alba - Homefire News - 02-11-2017 07:40 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 08:09 PM
» Mesaje: 761
» Vizualizări: 1046672
Rescue Great Day
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 07:51 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 7
Culturism și Fitness
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 07:35 AM
» Mesaje: 8
» Vizualizări: 52
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 07:18 AM
» Mesaje: 525
» Vizualizări: 941125
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:14 AM
» Mesaje: 97
» Vizualizări: 380
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:56 AM
» Mesaje: 36
» Vizualizări: 50547
Școala de Subofițeri de P...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1402
» Vizualizări: 1410259
Cagulă pompieri
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
28-04-2024 07:28 PM
» Mesaje: 7
» Vizualizări: 5541
Istoria pompierilor din ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
28-04-2024 01:33 PM
» Mesaje: 165
» Vizualizări: 213687
ACCIDENTELE RUTIERE si pr...
Ultimul mesaj a fost postat de: Baloo
28-04-2024 06:24 AM
» Mesaje: 177
» Vizualizări: 247185

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro