Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,615
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6465
Given 19144 thank(s) in 7967 post(s)

Mesaj: #198
RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
RealitateaTV Moldova lansează campania „EI SUNT EROI” - Istoriile a ZECE pompieri în zece reportaje.

Povestea pompierului Dumitru Polscin

[Imagine: screenshot_450.png]

Citat:Cu toții suntem vulnerabili în fața flăcărilor, iar în memorie avem întipărită ideea că în caz de incendiu trebuie să sunăm 901, și siguranța că de acolo va veni cineva să ne salveze. Pompierii iubesc și respectă viața. Asta le dă suficientă forță pentru a lupta cu moartea, cu natura și cu timpul. Fiecare dintre cei care au făcut din salvarea vieților o meserie, au o singură frică: cea de a ajunge prea târziu.

O nouă zi, o nouă chemare. Din momentul în care alarma a sunat, pompierii au la dispoziție 20 de secunde pentru a se pregăti de intervenție. Au transformat graba în rutină și nu se mai gândesc că fiecare ieșire poate deveni ultima.

„Nu suntem îngeri, nu suntem eroi, dar câteodată facem lucrul îngerilor cu spirit de erou. Suntem pompieri”, spune Dumitru Polscin, șeful echipei departamentului Salvatori și Pompieri.

Este crezul cu care își începe fiecare dimineață Dumitru Polscin. Pompierul a salvat sute de vieţi, dar nu s-a gândit niciodată să le numere. Nici măcar nu așteaptă recunoștință pentru binele pe care l-a făcut altora. Şi-a făcut meseria aşa cum a ştiut mai bine și a trecut de fiecare dată peste limitele morții pentru a putea privi spre zare cu mândrie.

„Eu cred că pompierul trebuie să se nască pompier. Băieții care vin și pur și simplu cred în ideile frumoase cu eroi, după primele intervenții deja înțeleg. Eu am înțeles că îmi este dat, și că vreau să fac acest lucru când primul om a început să respire în mâinile mele”, a adăugat Dumitru Polscin.

Încă de mic se angaja voluntar în toate proiectele școlare. După ce a decis să se facă pompier, a absolvit Centrul de Instruire cu note maxime, fapt care i-a oferit foarte multă încredere în forțele proprii. Ajungând față în față cu focul însă, a înțeles că de fapt a fi pompier înseamnă mai mult decât două note de 10 obținute la cursuri teoretice.

„Alarma a sunat la ora 2 noaptea. Era un incendiu sporit la Botanica. Acolo au fost trimise toate autospecialele libere din oraș. Ardeau 9 case odată. Când am ieșit din mașină, pompierii bătrâni au sărit în luptă primii, iar eu am rămas singur la mașină. Atunci am înțeles că nu știu absolut nimic despre stingerea incendiilor”, afirmă pompierul.

După atâția ani de luptă intensă cu flăcările, Dumitru recunoaște că în momentele de criză, frica este cea care merge mână în mână cu vitejia. Își amintește de un incendiu care a avut loc la etajul 14 al unui bloc cu locuințe. Rămăsese blocat în cameră cu o femeie imobilizată la pat: „Eram destul de tânăr, și îmi era frică când am văzut că s-a aprins și ușa de la camera în care stăteam. Am înțeles că moartea este foarte aproape. Dar femeia ceea se uita la mine cu speranță. Și eu înțelegeam că sunt ultima ei speranță. Ea vorbea în limba rusă și mi-a spus: ”Sânok, zgorim mî zdesi”. Sigur că mi-a fost frică, dar i-am răspuns sigur: ”Ne sgorim, ia s vami i nikuda ne uhoju”.

Totuși, cele mai memorabile sunt momentele frumoase. Și sunt cele despre care pompierii vorbesc cu plăcere: „Niște momente care sunt mărunte la prima vedere, când salvezi o pisică, și fug copilașii și bat din palme. Asta ne bucură foarte tare”.

Dumitru Polscin este mai mult decât un pompier. Este un om care a învățat să-și transforme meseria în pasiune, și să trăiască cu și din ceea ce face.

„Nu-mi imaginez viața fără pompierie. La mine acasă totul este în stil de pompier. Chiar și bucătăria. Am o colecție de mașini de pompier, am avut și o colecție de căști de pompier. Îmi iubesc profesia și încerc să devin din ce în ce mai bun”.

După ce focul este stins iar nivelul de adrenalină din sânge scade, Dumitru Polscin își lasă straiele de pompier la vestiar. Zâmbește și se îmbracă cu grijă în hainele de soț și de tată. A mai trecut o zi în care a salvat vieți și și-a păstrat-o pe a lui. Urcă în grabă scările. Din momentul în care a închis ușa, nu mai este erou. Acum eroii lui sunt cei care îl așteaptă acasă.


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
30-11-2016 10:17 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 30-11-2016 10:17 AM
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Competiţia Naţională de D...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:09 AM
» Mesaje: 539
» Vizualizări: 114463
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:21 AM
» Mesaje: 261
» Vizualizări: 325124
Echipament pentru salvare...
Ultimul mesaj a fost postat de: doublejohn
Ieri 07:48 AM
» Mesaje: 39
» Vizualizări: 62166
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:12 AM
» Mesaje: 126
» Vizualizări: 156766
Școala de Subofițeri de P...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-04-2024 04:02 PM
» Mesaje: 1400
» Vizualizări: 1408317
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-04-2024 01:33 PM
» Mesaje: 547
» Vizualizări: 751217
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:50 PM
» Mesaje: 96
» Vizualizări: 366
Cupa A.S.P.R. la atletism...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 07:14 AM
» Mesaje: 25
» Vizualizări: 103
Universul credinței
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:33 AM
» Mesaje: 161
» Vizualizări: 32672
RE: Concursuri profesiona...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:15 AM
» Mesaje: 113
» Vizualizări: 119882

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro