Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Banat" al Județului Timiș
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,635
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2309
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #46
RE: I.S.U. "Banat" al Judetului Timis
Citat:Banii europeni au transformat complet unitățile de pompierii din Timișoara GALERIE FOTO


Inspectoratul pentru Situații de Urgență Banat a prezentat timițorenilor noua tehnică de “luptă”, în cadrul Zilei Informării Preventive.

Pompierii timișoreni au ieșit în Piața Victorie pentru o expoziție mai puțin obișnuită. De Ziua Informării Preventive, care se sărbătorește pe 13 martie, aceștia au prezentat în fața timișorenilor noul echipament de “luptă”, achiziționat în decurs de doi ani, din fonduri europene. Inspectoratul pentru Situații de Urgență Banat se poate lăuda cu dotări la nivel occidental, putând interveni cu eficiență în cele mai delicate momente.

Vedeta "salonului" din fața operei a fost centrul de comandă și control pe patru roți a pompierilor. Autocamionul este dotat practic cu o veritabilă sală de conferință și de ședințe, din care nu lipsește absolut nimic, începând cu comunicațiile prin satelit, până la aparatură coputerizată de ultimă generație.

O altă mândrie a celor de la ISU Banat este Ambulanța SMURD pentru victime multiple. Autospeciala de intervenţie, descarcerare şi acordarea asistenţei medicale de urgenţă este dotată precum un mini-spital, cu tot ce este nevoie pentru ca medicii să poată salva persoanele accidentate. Ambulanța este dotată până și cu o încăpere frigorifică pentru depozitarea de membre amputate.

Printre achiții se numără și autospeciale de stins incendii în zone greu accesibile, cum ar fi străzile înguste și aglomerate din cartierul Cetate. Micuțele mașini de pompieri pot interveni cu eficiență maximă în cazul unor incendii în Piața Unirii, Piața Libertății sau Piața Victoriei. Au fost prezentate și noile mașini de pompieri care sunt gata pentru a interveni la incendii.

Bugetul total al proiectului se apropie de 52 de milioane de lei, iar proiectul a fost implementat în perioada 2010-2012.

Cei de la ISU au prezentat și echipamentele celor de la Detașamentul Pirotehnic, cât și a scafandrilor. În Piața Victoriei au ieșit și cei de la SALVO, care au oferit informații despre prevenirea evenimentelor neplăcute.

[Imagine: 4.jpg]
GALERIE FOTO

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/...34020.html
16-03-2012 02:06 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
I.S.U. "Banat" al Județului Timiș - Doru - 26-08-2010, 10:18 AM
RE: I.S.U. "Banat" al Judetului Timis - maf150 - 16-03-2012 02:06 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 08:54 PM
» Mesaje: 1140
» Vizualizări: 1445492
Powerlifting
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:08 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 33
Kempō Karate
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:55 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 7
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: cadi
13-05-2024 07:02 PM
» Mesaje: 99
» Vizualizări: 393
I.S.U. "Bucovina" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
12-05-2024 08:28 PM
» Mesaje: 279
» Vizualizări: 386845
I.S.U. "Constantin Ene" a...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
12-05-2024 04:56 PM
» Mesaje: 157
» Vizualizări: 243413
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
11-05-2024 07:33 AM
» Mesaje: 127
» Vizualizări: 158662
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompierul somnoros
10-05-2024 07:03 AM
» Mesaje: 336
» Vizualizări: 518675
Justiție, investigații, m...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 07:03 AM
» Mesaje: 494
» Vizualizări: 18318
I.S.U. "Nicolae Iorga" al...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 06:32 AM
» Mesaje: 319
» Vizualizări: 386646

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro