Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Banat" al Județului Timiș
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,635
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2309
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #113
RE: I.S.U. "Banat" al Judetului Timis
Citat:Ajutor pentru salvatorii din Timiș

[Imagine: 522a0fa595f9cf1964000002]

În judeţ nu există un centru performant pentru pregătirea paramedicilor. Pentru amenajarea unuia ar fi nevoie de un milion de lei. Ministerul Sănătăţii nu dispune de aceste fonduri, aşa că autorităţile locale şi-au pus acum speranţa în bunătatea timişorenilor şi în deschiderea patronilor de firme de a sponsoriza un astfel de proiect. Tocmai de aceea, fondurile strânse la Festivalul Bega Bulevard vor fi folosite în acest scop.


Angajaţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Banat trebuie să ştie şi să utilizeze aparatura cu care sunt dotate echipajele SMURD. Pe lângă pregătirea practică, pompierii şi paramedicii au parte şi de cursuri teoretice, unde vin şi angajaţi ai ISU din judeţele învecinate.

Marius Ionică este de șase ani pompier în Hunedoara. Deşi are experienţă, consideră că pregătirea continuă este fundamentală: "Este foarte important pentru că fără o cunoaştere de bază nu poţi să acorzi un prim ajutor calificat şi să ajuţi la salvarea victimei".

Fiecare paramedic sau pompier cu experienţă ştie că, fără aparatură performantă, pregătirea se face extrem de greu. În ajutorul salvatorilor vin autorităţile locale care apelează la oamenii cu dare de mână. Fondurile adunate în cadrul Festivalului Bega Bulevard, care va avea loc în acest sfârşit de săptămână, vor fi folosite pentru amenajarea unui centru de pregătire.

"Sunt elemente care evident au un rol important în viaţa comunităţii şi poate că nu-l realizăm decât atunci când suntem în pericol, atât din punctul de vedere al situaţiilor de urgenţă, cât şi a intervenţiei SMURD-ului la diverse probleme" ne-a spus Dan Diaconu, viceprimarul Timişoarei.

Tot din donaţii şi sponsorizări, ISU Banat va avea şi un simulator.

Fiecare angajat al ISU Banat trebuie să stăpânească tehnicile specifice atunci când intervine la un eveniment. Pentru asta, însă, pompierii trebuie să trească înainte printr-un centru de pregătire. În câteva săptămâni însă, prin intermediul donaţiilor, se va achiziţiona un simulator care să-i înveţe pe angajaţi cum să intervină eficient atunci când se confruntă cu un accident cu descarcerare.

"Acest simulator va fi prevăzut cu un sistem de monitorizare video. Astfel se vor putea înregistra toate acţiunile, toate activităţile desfăşurate, iar în urma filmărilor vom putea să evaluăm realist performanţa acestora şi, bineînţeles, să observăm şi corectăm greşelile", ne informează Diana Sindia Vlaia, purtătorul de cuvânt al ISU Banat.

Angajaţii îşi practică meseria cu plăcere, dar şi cu determinare. Dovada este ultimul concurs naţional de aptitudini, unde echipa din Timiş a ieşit a treia în clasament. Următorul centru de pregătire va fi inaugurat la Târgu-Mureş luna viitoare, amenajat şi dotat tot prin donaţii şi sponsorizări.

reporter: Maria Rohnean
operator: Dan şoşdean
editor web: Răzvan Bulacu

SURSA: http://www.digi24.ro/Stiri/Regional/Digi...i+in+Timis
07-09-2013 12:29 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
I.S.U. "Banat" al Județului Timiș - Doru - 26-08-2010, 10:18 AM
RE: I.S.U. "Banat" al Judetului Timis - maf150 - 07-09-2013 12:29 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Rescue Great Day
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 07:48 PM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 6
Culturism și Fitness
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 07:35 AM
» Mesaje: 8
» Vizualizări: 52
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 07:18 AM
» Mesaje: 525
» Vizualizări: 941060
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:14 AM
» Mesaje: 97
» Vizualizări: 380
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:56 AM
» Mesaje: 36
» Vizualizări: 50545
Școala de Subofițeri de P...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1402
» Vizualizări: 1410254
Cagulă pompieri
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
28-04-2024 07:28 PM
» Mesaje: 7
» Vizualizări: 5532
Istoria pompierilor din ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
28-04-2024 01:33 PM
» Mesaje: 165
» Vizualizări: 213679
ACCIDENTELE RUTIERE si pr...
Ultimul mesaj a fost postat de: Baloo
28-04-2024 06:24 AM
» Mesaje: 177
» Vizualizări: 247184
Universul credinței
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompi
28-04-2024 06:00 AM
» Mesaje: 162
» Vizualizări: 33961

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro