Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Banat" al Județului Timiș
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,144
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7802
Given 7215 thank(s) in 3491 post(s)

Mesaj: #227
RE: I.S.U. "Banat" al Judetului Timis
Incendiu la Spitalul de Copii Louis Turcanu din Timișioara

[Imagine: SMURD-pompieri-interventie-spital-copii-...28x336.jpg]

Citat:Planul Rosu de Interventie, declansat la Timisoara. Incendiu la Spitalul de Copii. 42 de micuti speriati, evacuati in miez de noapte impreuna cu mamele lor. Mobilizare uriasa.

TIMISOARA. Alerta, in noaptea de sambata spre duminica, la Timisoara, dupa ce un apel la 112 anunta producerea unui incendiu la Spitalul de Copii Louis Turcanu. Au fost evacuati zeci de micuti bolnavi, mamele lor si personalul medical.

[Imagine: smurd-ambulanta-pompieri-noaptea.jpg]

În jurul orei 1.00, copiii internati la Sectia de Oncologie – Hematologie, aflata la etajul 1, si in cea de Pediatrie au fost treziti din somn de fumul inecacios care a inundat coridoarele si o parte din saloane. Mamele micutilor si personalul medical au dat alarma la numarul de urgenta.

Pompierii, politistii, jandarmii si echipaje medicale SMURD si SAJ au intervenit rapid. Strada Iosif Nemoianu pe care se gaseste spitalul a fost complet blocata, iar salvatorii au patruns in unitatea sanitara.

Sub coordonarea sefului ISU Banat Lucian Mihoc, a sefului UPU SMURD dr. Mihai Grecu si a subprefectului de Timis Sorin Ionescu, cu sprijinul medicilor de garda si al asistentelor, 42 de copii internati au fost evacuati de urgenta impreuna cu mamele lor (41). Cu totii erau internati atat in saloanele de la etajul 1, cat si in cele aflate la nivelul 2. Au fost scosi din cladire inveliti in paturi, multi plangand, iar mamele, si ele speriate, se chinuiau sa ii linisteasca.

S-a procedat rapid si concomitent la transferul copilasilor catre alte spitale, respectiv scotociri in cladirea invadata de fum, pentru identificarea locului din care izbucnise focul.

O parte dintre micutii bolnavi au fost transferati la Sectia de Pediatrie a Spitalului Judetean Timisoara, din vecinatatea Maternitatii Bega, o alta parte in celelalte sectii ale Spitalului Louis Turcanu, unde mai erau locuri, iar 2 copilasi au fost internati la Spitalul de Boli Infectioase Victor Babes, intrucat sunt si infectati cu COVID.
In cadrul operatiunii, au fost folosite doua autospeciale de transport victime multiple, pentru ca micutii evacuati sa ajunga cat mai repede la adapost.

Pompierii au descoperit imediat si de unde venea fumul care a declansat Planul Rosu de Interventie.
Cel mai probabil un scurtcircuit s-a produs la o statie de tratare a aerului care a provocat topirea mai multor elemente din plastic ce au provocat degajarea insemnata de fum.

Pericolul a fost inlaturat imediat si, din fericire, nimeni nu a fost ranit, insa atat micutii, cat mai ales mamele acestora s-au speriat.

Statia de tratare a aerului are aproximativ 10 ani vechime si nu a creat probleme pana acum. O ancheta a pompierilor va arata daca a fost vorba de o defectiune a acesteia sau nu.

Dupa evacuarea copilasilor, salvatorii au procedat la ventilarea spatiilor afectate de fum.

[Imagine: SMURD-pompieri-interventie-spital-copii-turcanu-1.jpg]

„In urma apelului primit pe S.N.U.A.U 112, din data de 18.09.2022, ora 00.40 am fost solicitați sa intervenim în Timisoara, str. Iosif Nemoianu, la degajare de fum produs la etajul nr. 1 si 2 din spitalul Louis Turcanu din Municipiul Timisoara.
Au fost alertate următoarele forte și mijloace: 5 Autospeciale de stingere cu apă și spumă ASAS, 2 Autoscari S42, 2 ambulanțe SMURD B, 1 amulanta SMURD tip C, 2 autospeciale de transport personal și victime multiple din cadrul Detașamentelor 1 si 2 de pompieri Timisoara, 2 ofiteri, 20 subofiteri.

La sosirea echipajelor de pompieri, dupa efectuarea recunoașterii, s-a constatat că:
– există degajări masive de fum la nivelul etajelor 1 si 2,
– au fost evacuati 42 de copii și 41 de părinți;
– De la sosirea fortelor si mijloacelor la locul interventiei, incendiul nu s-a propagat
La nivelul ISU Timis s-a activat Planul ROSU DE INTERVENTIE si Grupa Operativa„, transmit reprezentantii ISU Timis.
SURSA info : https://www.opiniatimisoarei.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-09-2022 06:34 AM de Homefire News.)
18-09-2022 06:30 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Subofițer pompier , Baloo , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
I.S.U. "Banat" al Județului Timiș - Doru - 26-08-2010, 10:18 AM
RE: I.S.U. "Banat" al Judetului Timis - Homefire News - 18-09-2022 06:30 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 08:54 PM
» Mesaje: 1140
» Vizualizări: 1445506
Powerlifting
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:08 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 33
Kempō Karate
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:55 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 7
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: cadi
13-05-2024 07:02 PM
» Mesaje: 99
» Vizualizări: 393
I.S.U. "Bucovina" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
12-05-2024 08:28 PM
» Mesaje: 279
» Vizualizări: 386846
I.S.U. "Constantin Ene" a...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
12-05-2024 04:56 PM
» Mesaje: 157
» Vizualizări: 243414
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
11-05-2024 07:33 AM
» Mesaje: 127
» Vizualizări: 158664
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompierul somnoros
10-05-2024 07:03 AM
» Mesaje: 336
» Vizualizări: 518676
Justiție, investigații, m...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 07:03 AM
» Mesaje: 494
» Vizualizări: 18318
I.S.U. "Nicolae Iorga" al...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 06:32 AM
» Mesaje: 319
» Vizualizări: 386651

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro