Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 7 voturi - 4.86 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Matei Basarab" al Judetului Olt
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,635
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2309
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #63
RE: I.S.U. "Matei Basarab" al Judetului Olt
Citat:FOTO-VIDEO Incendiu devastator la un centru de colectare deşeuri din Slatina

[Imagine: 646x404.jpg]

Un incendiu izbucnit, luni după-amiază, la un centru de colectare a fierului vechi din Slatina, a băgat spaima în locuitorii municipiului. Un nor negru de fum dens s-a întins ameninţător peste oraş, dând emoţii cetăţenilor urbei, care au stat cu privirile pe cerul îmbâcsit de fumul negru. Pompierii au fost nevoiţi să efectueze mai multe curse pentru a alimenta autospecialele trimise la faţa locului. Incendiul a fost semnalat în apropierea depozitului en-gros „Mihai Trade” de pe strada Depozitelor în jurul orelor 17.00, la un centru de colectare a fierului vechi. Din primele informaţii nu se cunosc cauzele izbucnirii incendiului, dar cert este că flăcările au cuprins caroserii auto, părţi componente din autoturismele depozitate în curtea centrului respectiv, cauciucuri, mase plastice, lemn etc. Angajaţii din cadrul depozitului comercial din proximitate "Mihai Trade" au ieşit în număr mare să vadă fumul gros şi negru care se întinsese pe tot cerul de deasupra lor. De asemenea, aceeaşi curiozitate au arătat-o şi clienţii aflaţi întâmplător în zonă la ora incendiului.

Nouă autospeciale pentru stingerea incendiului au intervenit la faţa locului, dintre care şase au fost trimise de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Matei Basarab" Olt, restul fiind de la firme mari din municipiu ce deţin şi ele autospeciale de intervenţie în caz de incendiu. Deoarece flăcările au avut o mare amploare, acestea ridicându-se la zeci de metri deasupra solului, pompierii au fost nevoiţi să efectueze mai multe curse pentru a alimenta autospecialele care au acţionat la faţa locului. "S-a intervenit cu forţe umane şi autospeciale pentru stingere incendii, dar, din cauză că la faţa locului nu au existat hidranţi, am fost nevoiţi să efectuăm mai multe curse pentru a alimenta cu apă maşinile. Acest lucru a necesitat timp pe care, altfel, l-am fi putut utiliza pentru lichidarea mai rapidă a flăcărilor. Deocamdată nu se cunosc exact cauzele ce au dus la izbucnirea incendiului, se efectuează cercetări în acest sens", a declarat Alin Băsăşteanu, purtător de cuvânt al ISU Olt. Pierderile provocate de incendiu au constat doar în ceea ce a ars în incendiu.



Citeste mai mult: http://adevarul.ro/locale/slatina/foto-v...index.html
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-07-2014 10:55 PM de maf150.)
14-07-2014 10:32 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Matei Basarab" al Judetului Olt - maf150 - 14-07-2014 10:32 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:54 PM
» Mesaje: 1140
» Vizualizări: 1445242
Powerlifting
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 08:08 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 33
Kempō Karate
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:55 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 7
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: cadi
Ieri 07:02 PM
» Mesaje: 99
» Vizualizări: 393
I.S.U. "Bucovina" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
12-05-2024 08:28 PM
» Mesaje: 279
» Vizualizări: 386800
I.S.U. "Constantin Ene" a...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
12-05-2024 04:56 PM
» Mesaje: 157
» Vizualizări: 243376
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
11-05-2024 07:33 AM
» Mesaje: 127
» Vizualizări: 158605
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompierul somnoros
10-05-2024 07:03 AM
» Mesaje: 336
» Vizualizări: 518579
Justiție, investigații, m...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 07:03 AM
» Mesaje: 494
» Vizualizări: 18318
I.S.U. "Nicolae Iorga" al...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 06:32 AM
» Mesaje: 319
» Vizualizări: 386613

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro