Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Gl. Ieremia Grigorescu" al Județului Galați
Autor Mesaj
Pompier leneș Offline
Membru activ
***

Mesaje: 57
Alăturat: Jan 2016
Locatie:
Thanks: 1711
Given 209 thank(s) in 50 post(s)

Mesaj: #82
RE: I.S.U. "Gl. Ieremia Grigorescu" al Judetului Galati
Incendiu la Spitalul de Copii din Galați, al doilea în mai puțin de 4 luni. Zeci de pacienți și părinți, evacuați
19.01.2023 17:05
[Imagine: PTQ0-MCZo-YXNo-PTc1-MDlj-N2-Ux-ZWE0-OTFk...-thumb.jpg]

Citat:Un incendiu a izbucnit la Spitalul pentru Copii din Galați, la un laborator de analize. Zeci de copii, părinți și mai multe cadre medicale care erau în corpul de clădire afectat au fost evacuați. Este al doilea incendiu în mai puțin de patru luni acolo.

Un apel la 112 anunța că a izbucnit un incendiu în laboratorul de analize al Spitalului de Copii din Galați. Mai multe echipaje de stingere a incendiilor au plecat spre unitatea medicală, însoțite de echipaje de descarcerare și ambulanțe. În acest moment nu s-au anunțat victime. Se pare că focul a izbucnit de la un neon. Mai mult a fost fum decât flăcări, spun cei de la ISU, însă preventiv au fost evacuate din spital aproximativ 100 de persoane. Vorbim de 50 de copii, iar restul aparținători și cadre medicale.
SURSA info : https://www.digi24.ro
Incendiu la Spitalul pentru Copii Galați
Citat:[Imagine: 7e506d081bedeeb1a2a7b220eb1938e8-XL.jpg]
Panică în această după-amiază la Spitalul pentru Copii din municipiul Galați, după ce s-a declanșat un incendiu la laboratorul de analize.

Trei autospeciale ale pompierilor și echipaje SMURD au fost trimise la spital.

Cauza ar fi un scurtcircuit la un neon. Exact același tip de neon care a provocat un incendiu acum 4 luni la același etaj, dar în blocul alimentar - detalii aici.

"Am putea spune că istoria se repetă, același neon s-a aprins, același tip de neon, din fericire incendiul s-a manifestat la nivelul unei clădiri și la nivelul unui laborator, a afumat un laborator, s-au autoevacuat aproximativ 100 de persoane, 50 de copii", a precizat col. Eugen Chiriță, ISU Galați.

Astfel, 100 de persoane, din care 50 copii, au fost evacuate - vezi video mai jos.

"Eram în spital, ne-a spus o doamna infirmieră că e incendiu la laboratorul de analize, nu era fum, dar că pentru siguranța noastră să ieșim și am luat copilul și am ieșit", spunea una dintre mămicile evacuate.

Focul a fost stins imediat, câteva zeci de minute. În acest moment copiii pot intra iar în spital.

Pe bună dreptate părinții sunt supărați. "Da, am un băiețel de 5 luni internat, m-a sunat când eram acasă, mi-a zis vino urgent că s-a întâmplat ce s-a întâmplat la pediatrie 2, am înțeles la laborator, am luat foc, bănuiesc că din cauza circuitului de la neoane, competența managerului de la spital. Asta e România, ce să faci, e al doilea incendiu de la un corp de iluminat. Va fi și al treilea până nu moare cineva", a spus un tătic supărat.

Primarul orașului a promis că de data asta va schimba toate corpurile de iluminat de acest tip.

"Pare că lotul acesta de lămpi ce a fost montat acum câțiva ani de zile în spital, odată la o anumită perioadă creează probleme de genul acesta. Nu am crezut că este o problemă cu ele ca și produse, întregul lot, acum cum vedem că se întâmplă, a doua oară am dispus ca în cel mai scurt timp să putem primi un inventar de nevoi la nivelul înlocuirii tuturor lămpilor cel puțin de genul acesta", a precizat primarul Ionuț Pucheanu.

Polițiștii au întocmit dosar penal pentru distrugere din culpă.

"La data de 19 ianuarie 2023, ora 16.09, polițiștii din Galați au fost sesizați telefonic prin 112 cu privire la faptul că, la Spitalul de Urgență pentru Copii Sfântul Ioan din Galați s-a declanșat alarma de incendiu, iar, la etajul 2 al clădirii, de la laboratorul de analize se vede fum. La fața locului au ajuns atât echipaje de poliție, cât și din cadrul ISU Galați, iar, după intervenția celor din urmă, s-a stabilit faptul că alarma de incendiu s-a declanșat urmare a unui scurtcircuit la o lampă de iluminare, amplasată în plafon, care a degajat fum, fără flacără. Nu au fost victime. S-au autoevacuat 50 de copii, alături de 30 de aparținători și de 20 de cadre medicale. În cauză, se va întocmi dosar penal pentru distrugere din culpă", transmite IPJ Galați.
SURSA info : https://www.monitoruldegalati.ro

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-01-2023 12:55 PM de Covalciuc Bogdan.)
20-01-2023 12:51 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Subofițer pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Gl. Ieremia Grigorescu" al Judetului Galati - Pompier leneș - 20-01-2023 12:51 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:48 PM
» Mesaje: 527
» Vizualizări: 944259
I.S.U. "Bucovina" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:06 PM
» Mesaje: 278
» Vizualizări: 385147
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
03-05-2024 05:01 PM
» Mesaje: 551
» Vizualizări: 753681
Salvatorii de lângă noi ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
03-05-2024 07:02 AM
» Mesaje: 46
» Vizualizări: 87428
Competiţia Naţională de D...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
01-05-2024 06:36 AM
» Mesaje: 543
» Vizualizări: 118867
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 08:09 PM
» Mesaje: 761
» Vizualizări: 1051677
Rescue Great Day
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 07:51 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 8
Culturism și Fitness
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 07:35 AM
» Mesaje: 8
» Vizualizări: 53
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
30-04-2024 06:14 AM
» Mesaje: 97
» Vizualizări: 380
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
29-04-2024 06:56 AM
» Mesaje: 36
» Vizualizări: 50737

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro