Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Basarab I" al Județului Dâmbovița
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,635
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2309
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #60
RE: I.S.U. "Basarab I" al Judetului Dambovita
Citat:Alte 3 autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă la ISU Dâmboviţa

Maşinile sunt asigurate prin finanţarea obţinută, în cadrul unui proiect european, de către Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară ”Situaţii de Urgenţă Sud Muntenia”. Valoarea totală a celor trei autospeciale este de 1.940.000 lei fără TVA. În luna septembrie au mai fost achiziţionate 3 autospeciale pentru lucrul cu apă şi spumă.

Ultima achiziţie constă în două autospeciale de capacitate medie şi o autospecială pentru descarcerare grea.

Autospecialele pentru lucrul cu apă şi spumă au în componenţă: dotări şi accesorii pentru intervenţia la incendii, complet de intervenţie la descarcerare, complet medical pentru acordarea primului ajutor, precum şi alte echipamente. Autospecialele au tracţiune 4x2, cu rezervorul de 2000 litri, realizat din inox ce poate transporta şi apă potabilă şi pot rula până la o viteză de max. 110km/h.

Autospeciala pentru descarcerare grea este tot tip MAN, cu tracţiune 4x4, şi poate rula până la o viteză de max.110km/h, având ca destinaţie: intervenţia pentru descarcerare şi salvare în cazul producerii diferitelor tipuri de accidente de circulaţie (auto şi feroviare), tehnologice sau catastrofe, în scopul eliberării persoanelor surprinse şi acordării primului ajutor calificat la locul producerii evenimentelor.

„Deja, primele 3 autospeciale au la activ zeci de intervenţii, au parcurs câteva sute de kilometri, salvând bunuri materiale. Vom distribui pentru fiecare oraş câte o autospecială din cele noi, astfel încât, fiecare subunitate mai mare să beneficieze de aceste dotări speciale", a precizat col. Mirel Pietrăreanu, inspector şef ISU Dâmboviţa.

Florin Popescu, preşedintele Consiliului Judeţean, instituţie membră a Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară ”Situaţii de Urgenţă Sud Muntenia”, le-a mulţumit pompierilor pentru "modul ireproşabil în care vă faceţi datoria, întrucât ştiu că şi în această toamnă aţi avut o perioadă grea, salvând foarte multe bunuri materiale şi vieţi omeneşti. Vă mulţumesc şi vă asigur că vom continua programul de dotare a inspectoratului cu salvări, prin accesarea de programe cu finanţare europeană".

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/targoviste...40685.html
20-11-2011 02:46 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Basarab I" al Judetului Dambovita - maf150 - 20-11-2011 02:46 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 05:01 PM
» Mesaje: 551
» Vizualizări: 753356
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:34 AM
» Mesaje: 526
» Vizualizări: 943836
Salvatorii de lângă noi ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:02 AM
» Mesaje: 46
» Vizualizări: 87398
Competiţia Naţională de D...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
01-05-2024 06:36 AM
» Mesaje: 543
» Vizualizări: 118649
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 08:09 PM
» Mesaje: 761
» Vizualizări: 1050462
Rescue Great Day
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 07:51 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 8
Culturism și Fitness
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 07:35 AM
» Mesaje: 8
» Vizualizări: 53
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
30-04-2024 06:14 AM
» Mesaje: 97
» Vizualizări: 380
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
29-04-2024 06:56 AM
» Mesaje: 36
» Vizualizări: 50691
Școala de Subofițeri de P...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
29-04-2024 06:41 AM
» Mesaje: 1402
» Vizualizări: 1411934

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro