Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Basarab I" al Județului Dâmbovița
Autor Mesaj
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #62
RE: I.S.U. "Basarab I" al Judetului Dambovita
Buletin informativ ISU DB- 2 decembrie 2011.

Buletin informativ ISU Db-2 decembrie 2011
ads.ro Scris:Procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie au dispus trimiterea în judecată a lui Diaconiţă Corneliu Nicolae, colonel în rezervă, fost inspector şef din cadrul I.S.U. Dâmboviţa, în sarcina căruia s-au reţinut mai multe multe infracţiuni. Amintim că în cursul anului 2009, Diaconiţă Nicolae Corneliu a mai fost trimis în judecată în alte două dosare pentru fapte de corupţie şi asimilate corupţiei.

Infracţiunile pentru care a intrat în atenţia procurorilor DNA sunt:

- abuz în serviciu contra intereselor publice, dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine sau pentru altul un avantaj patrimonial sau nepatrimonial, în formă continuată (92 de acte materiale),

- omisiunea sesizării organelor judiciare,

- fals intelectual şi uz de fals în formă continuată (14 acte materiale pentru fiecare din cele două infracţiuni), - abuz în serviciu contra intereselor publice dacă funcţionarul public a obţinut pentru sine sau pentru altul un avantaj patrimonial sau nepatrimonial, în formă continuată (14 acte materiale).
Istoric dosar

În perioada 2005-2008, în calitate de inspector şef, inculpatul Diaconiţă Nicolae Corneliu i-a obligat pe doi dintre subordonaţii săi să presteze servicii gratuite şi în folos personal, în timpul programului de lucru.

În cursul lunii ianuarie 2008, inculpatul Diaconiţă Nicolae Corneliu, în calitate de comandant al unităţii militare, a luat la cunoştinţă de săvârşirea unei infracţiuni de furt, petrecută pe teritoriul unităţii, faptă ce i-a fost prezentată şi raportată de mai mulţi subordonaţi care l-au surprins în flagrant pe autorul furtului. Fiind vorba tocmai de unul dintre subordonaţii care prestau servicii la domiciliu, în mod deliberat, inculpatul Diaconiţă Nicolae Corneliu a omis sesizarea de îndată a organelor de cercetare penală competente, conform legii.

Prejudiciu de aproape 50.000 de lei

De asemenea, în perioada 2007-2008, inculpatul Diaconiţă Nicolae Corneliu a constatat, în mod repetat, un număr de 14 abateri disciplinare pe care le-a sancţionat, prin dispoziţie scrisă cu sancţiunea „consemnare la sediul unităţii”. Deşi aplicarea sancţiunilor impunea şi diminuarea veniturilor cadrelor militare vizate, inculpatul a impus prin ordin verbal dat şefului Biroului de resurse umane din unitate să nu întocmească actele conform legii şi să raporteze către eşalonul superior că nu s-a consemnat aplicarea celor 14 sancţiuni disciplinare, pe baza unor documente semnate de inculpat.

Prin faptele descrise mai sus, a fost adus un prejudiciu total în cuantum de 40.955,78 lei în dauna I.S.U. „Basarab I” judeţul Dâmboviţa.

La instrumentarea acestui dosar, procurorii au colaborat cu ofiţeri din cadrul M.A.I – Direcţia Generală Anticorupţie.

Dosarul a fost înaintat spre judecare la Tribunalul Militar Bucureşti

Amintim că în cursul anului 2009, Diaconiţă Nicolae Corneliu a mai fost trimis în judecată în alte două dosare pentru fapte de corupţie şi asimilate corupţiei

puterea.ro Scris:Colonelul în rezervă Nicolae Corneliu Diaconiţă, fost inspector-şef al ISU Dâmboviţa, a fost trimis în judecată de procurorii anticorupţie într-un al treilea dosar, pentru abuz în serviciu, fals intelectual şi alte infracţiuni. Procurorii arată că, în perioada 2005-2008, Diaconiţă i-ar fi obligat pe doi dintre subordonaţii săi să presteze servicii gratuite şi în folos personal, în timpul programului de lucru. În luna ianuarie 2008, Diaconiţă a luat la cunoştinţă de săvârşirea unui furt pe teritoriul unităţii, faptă ce i-a fost prezentată şi raportată de mai mulţi subordonaţi care l-au surprins în flagrant delict pe autorul furtului. Diaconiţă a omis sesizarea de îndată a organelor de cercetare penală competente, conform legii.

Ceva de genul "here we go again"!

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-12-2011 10:59 AM de Coffeeman.)
07-12-2011 10:28 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Basarab I" al Judetului Dambovita - Coffeeman - 07-12-2011 10:28 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 05:01 PM
» Mesaje: 551
» Vizualizări: 753278
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:34 AM
» Mesaje: 526
» Vizualizări: 943778
Salvatorii de lângă noi ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:02 AM
» Mesaje: 46
» Vizualizări: 87395
Competiţia Naţională de D...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
01-05-2024 06:36 AM
» Mesaje: 543
» Vizualizări: 118627
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 08:09 PM
» Mesaje: 761
» Vizualizări: 1050419
Rescue Great Day
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 07:51 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 8
Culturism și Fitness
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 07:35 AM
» Mesaje: 8
» Vizualizări: 53
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
30-04-2024 06:14 AM
» Mesaje: 97
» Vizualizări: 380
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
29-04-2024 06:56 AM
» Mesaje: 36
» Vizualizări: 50684
Școala de Subofițeri de P...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
29-04-2024 06:41 AM
» Mesaje: 1402
» Vizualizări: 1411900

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro