Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 14 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U.'Dealul Spirii' Bucureşti-Ilfov
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,122
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7782
Given 7165 thank(s) in 3473 post(s)

Mesaj: #117
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti
Pompierii au reuşit să stingă focul de la Moara lui Assan

[Imagine: foc-moara-lui-assan.jpg]

Citat:Incendiul de la Moara lui Assan din Bucureşti a fost stins, vineri seară, însă două autospeciale de pompieri au rămas în zonă, pentru supraveghere, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Bucureşti (ISU), Daniel Vasile.
Focul a fost lichidat în totalitate la 18.30“, a precizat Vasile. Intervenţia pompierilor la incendiul izbucnit joi la Moara lui Assan a durat, astfel, peste 28 de ore. Stingerea focului a fost îngreunată de faptul că grinzile acoperişului de la clădirea cuprinsă de flăcări, fiind tratate chimic cu uleiuri şi vopsele, au favorizat propagarea focului şi au întreţinut arderea. Pompierii au cerut, joi după-amiază, intervenţia unui elicopter pentru stingerea incendiului, întrucât flăcările înalte de trei metri erau în interiorul clădirii, pe o suprafaţă de peste 400 de metri pătraţi, a declarat pentru Mediafax purtătorul de cuvânt al ISU Bucureşti. Daniel Vasile a precizat că este pentru prima dată când ISU a solicitat intervenţia unui elicopter pentru stingerea unui incendiu în Bucureşti.
Moara lui Assan a fost cuprinsă de flăcări şi în mai 2008. Fosta fabrică de pâine din ansamblul Moara lui Assan a ars în noaptea de 13 spre 14 mai 2008, iar pentru stingerea focului a fost nevoie de intervenţia a 80 de pompieri. Nu au existat victime, iar autorităţile au anunţat că fac investigaţiile pentru a determina cauza incendiului, însă nu s-a comunicat nicio concluzie a acestora.
Ministerul Culturii şi Cultelor (MCC) susţinea, prin secretarul general Virgil Niţulescu, că a declanşat propria anchetă în acest caz. “Am trimis la faţa locului o echipă formată din reprezentanţi ai Direcţiei pentru Cultură a Municipiului Bucureşti, care va evalua situaţia. Din fericire, nu a ars partea cea mai valoroasă a monumentului, dar asta nu este o consolare. Sunt mai multe clădiri în cadrul Morii lui Assan şi a ars o clădire secundară“, a spus Niţulescu.
SURSA : http://www.ziuaveche.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-06-2012 02:47 PM de Homefire News.)
09-06-2012 02:46 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Dealu Spirii" al Municipiului Bucuresti - Homefire News - 09-06-2012 02:46 PM
Accident Pipera - igabi100 - 18-07-2013, 02:34 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Activitatea de voluntaria...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
Astăzi 01:37 PM
» Mesaje: 17
» Vizualizări: 34669
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Astăzi 07:42 AM
» Mesaje: 550
» Vizualizări: 751668
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
Astăzi 07:33 AM
» Mesaje: 29
» Vizualizări: 36548
Competiţia Naţională de D...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
Astăzi 07:17 AM
» Mesaje: 542
» Vizualizări: 114776
Școala de Subofițeri de P...
Ultimul mesaj a fost postat de: Tablagiu
Astăzi 06:25 AM
» Mesaje: 1401
» Vizualizări: 1408972
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 08:13 PM
» Mesaje: 91
» Vizualizări: 10270
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:21 AM
» Mesaje: 261
» Vizualizări: 325453
Echipament pentru salvare...
Ultimul mesaj a fost postat de: doublejohn
25-04-2024 07:48 AM
» Mesaje: 39
» Vizualizări: 62258
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
25-04-2024 06:12 AM
» Mesaje: 126
» Vizualizări: 157002
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
23-04-2024 06:50 PM
» Mesaje: 96
» Vizualizări: 369

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro