Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 14 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Salvare animale
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,632
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6482
Given 19221 thank(s) in 7984 post(s)

Mesaj: #121
RE: Salvare animale
Cal salvat dintr-o canalizare

Citat:Pompierii constănţeni au intervenit, ieri dimineaţă, pentru a salva un cal ce a căzut într-o canalizare. Reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ spun că, în jurul orei 9.00, un bărbat a sunat la 112 şi a anunţat că, în apropierea unui depozit de lemne de la marginea oraşului Năvodari, un cal a căzut într-o groapă. În ajutor au fost trimise două autospeciale din cadrul Staţiei de Pompieri Midia. „A căzut pe la ora 8.00. Groapa, adâncă de vreo 4-5 metri, era acoperită de iarbă şi cred că nu a văzut-o. Este un cal bun, l-am cumpărat de mic, la un peţ convenabil. Am dat 1.000 de lei pe el. Mai am un cal, dar acela este mai nărăvaş. Şi uite că nu a căzut ăla rău, a căzut ăsta bun”, a declarat Dumitru Herghelegiu, proprietarul calului. Militarii au reuşit să scoată cabalina din canalizare cu ajutorul unui buldoexcavator. Operaţiunea de salvare a durat aproape două ore. Pompierii spun că intervenţia a fost una dificilă din cauza diametrului mic al canalizării, iar după ce au scos calul la suprafaţă, au astupat canalizarea cu două bucăţi de beton.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
15-08-2013 09:08 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,151
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7807
Given 7229 thank(s) in 3493 post(s)

Mesaj: #122
RE: Salvare animale
(15-08-2013 09:08 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  Cal salvat dintr-o canalizare

Misiune dificilă pentru lucrătorii din cadrul ISU Dobrogea

Citat:Proprietarul a sesizat lipsa calului dis de dimineaţă când intenţiona să meargă în oraş pentru a-şi ridica banii de pensie de la poşta. S-a speriat îngrozitor când a găsit animalul într-un canal adânc de 5 metri. A alertat inspectoratul pentru situaţii de urgenţă însă a intrat şi el în canalizare încercând să scoată animalul.

Echipajul staţiei Midia de Pompieri a încercat timp de o oră să scoată animalul fiind necesară şi intervenţia unui buldoexcavator.

Totul s-a petrecut la marginea oraşului Năvodari în cartierul de case de lângă depozitul de lemn.

Imediat după salvarea animalului, canalul a fost acoperit cu două pietre pentru a fi evita astfel de accidente pe viitor.

SURSA : http://www.tvlitoral.ro




"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
15-08-2013 03:14 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,151
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7807
Given 7229 thank(s) in 3493 post(s)

Mesaj: #123
RE: Salvare animale
Câine salvat de pompierii constanteni

Citat:Militarii din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) „Dobrogea“ au salvat, ieri după-amiază, un câine căzut într-o fântână. Reprezentanţii ISU „Dobrogea“ spun că, în jurul orei 14.00, un localnic din Dorobanţu a sunat la 112 şi a cerut ajutor pentru scoaterea unui câine căzut într-o fântână din curtea fostului IAS. În doar câteva zeci de minute, pompierii au reuşit să salveze patrupedul din fântâna adâncă de aproape şapte metri. Militarii spun că, pentru aducerea câinelui la suprafaţă, un pompier a coborât în fântână cu ajutorul unei cordeline.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
28-08-2013 03:27 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,151
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7807
Given 7229 thank(s) in 3493 post(s)

Mesaj: #124
RE: Salvare animale
Operatiune de salvare emotionanta. Un catel s-a luptat sa scoata un cal cazut intr-un canal

Citat:Una dintre cele mai emotionante operatiuni de salvare a avut loc la Timisoara, unde o iapa lasata nesupravegheata cazuse intr-un canal.

Cel care le-a atras atentia tuturor asupra incidentului a fost un caine care se plimba prin zona si care nu s-a dezlipit de animalul aflat in suferinta pana nu au sosit salvatorii.

Chiar a incercat, la un moment dat, sa traga singur iapa afara din canal.

Cainele Joky, de patru ani, este un amestec foarte reusit de huski si ciobanesc german. Si indata ce a observat calul prabusit in canal, a facut totul ca sa le semnaleze si oamenilor acest lucru.

Iapa Stela cazuse azi-noapte in gura de canal, al carei capac fusese furat. A alunecat cu picioarele din spate, s-a zbatut, insa fara nicio sansa de salvare. Stapanul cainelui, chemat in ajutor, a sunat la randul lui la 112.

Pentru pompieri, misiunea a fost foarte grea. Au fost nevoiti sa taie mai multi copaci, apoi, cu ajutorul unui excavator, au ridicat placa groasa de beton care acoperea canalul.

Pentru ca iapa se zbatea din rasputeri, un medic veterinar i-a facut un tranchilizant. Pompierii au coborat apoi in canal si au legat calul cu mai multe chingi pentru a-l putea scoate la suprafata.

Pentru ca a lasat bietul animal nesupravegheat, stapanul calului a fost amendat cu 3.000 de lei. Veterinarii spun ca iapa, desi ranita, isi va reveni.
SURSA : http://stirileprotv.ro


"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
04-09-2013 09:35 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: NED 68
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,151
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7807
Given 7229 thank(s) in 3493 post(s)

Mesaj: #125
RE: Salvare animale
Cal salvat de pompieri dintr-un bazin de trei metri

Citat:5

Intervenţie dificilă a pompierilor pentru salvarea unui cal în comuna Slătiniţa din bistriţa Năsăud. Animalul a căzut într-un bazin cu apă adânc de trei metri. Salvatorii s-au chinuit mai bine de o oră să aducă la suprafaţă calul viu şi nevătămat.
Calul a fost scos din bazin de abia la a doua încercare, potrivit România TV. După câteva clipe, calul s-a ridicat în picioare.

Animalul aparţine unei familii din localitatea Slătiniţa, Bistriţa-Năsăud. "A fost legat acolo, cu iapa, şi s-a dezlegat, a rupt funia şi pesemne a alunecat pe capac aicea şi s-a dus în bazin", a spus un localnic.

Animalul a avut noroc. Vecinii l-au auzit zbătându-se în bazin şi au chemat ajutoare. Echipajul de la descarcerare a reuşit să-l scoată, cu ajutorul sătenilor.

"Prima încercare a eşuat, am reuşit cu a doua fără probleme. A fost destul de dificil, datorită faptului că gura la canal este destul de mică, adâncimea a fost peste 3 metri şi cam în jur de un metru de apă în bazin", a spus Vasile Pop, ISU Bistriţa Năsăud.

Mânzul are un an şi cântăreşte aproximativ 200 de kilograme.


"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
14-09-2013 08:56 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,151
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7807
Given 7229 thank(s) in 3493 post(s)

Mesaj: #126
RE: Salvare animale
BISTRIŢA: Căţei salvaţi de la moarte de pompieri, după ce au fost aruncaţi în râu

Citat:Pompierii bistriţeni au avut azi noapte o misiune dificilă, cea de a salva de la moarte cinci căţei, care au fost băgaţi într-o pungă şi aruncaţi în râul Bistriţa.
Aproape de miezul nopţii pompierii au fost anunţaţi prin 112 că pe râul Bistriţa, în zona Podului Jelnei pluteşte o pungă în care se află mai mulţi căţei.

Pompierii au intervenit la faţa locului, dar misiunea a fost una dificilă, pe de o parte din cauza întunericului şi pe de altă parte din cauza terenului extrem de accidentat.

În cele din urmă aceştia au reuşit să ajungă la punga în care se aflau câinii, însă deja doi dintre cei cinci căţei erau morţi.
SURSA : http://mures.citynews.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
16-09-2013 10:59 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,151
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7807
Given 7229 thank(s) in 3493 post(s)

Mesaj: #127
RE: Salvare animale
Vacă salvată de pompieri la Botosani

Citat:O vacă a unui botoşănean care locuieşte pe Strada Sfântul Nicolae a căzut într-o groapă dintr-o curte neîmprejmuită şi neprotejată.

După ce s-au chinuit mai bine de o oră să scoată animalul, proprietarii şi vecinii de pe stradă au cerut sprijinul pompierilor.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă, Dorina Lupu, a declarat că un echipaj s-a deplasat la locul indicat şi, după 40 de minute, folosind utilajele proprii, au reuşit să elibereze animalul din groapa cu o adâncime de 1,5 metri, o lungime de doi metri şi o lăţime de un metru.

Oamenii din zonă spun că groapa a fost săpată de mai bine de un an şi lăsată neacoperită, iar curtea nu este prevăzută nici cu o minimă împrejmuire.
SURSA : http://www.monitorulbt.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
28-09-2013 08:44 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,151
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7807
Given 7229 thank(s) in 3493 post(s)

Mesaj: #128
RE: Salvare animale
Pompierii brasoveni au salvat o pisică

Citat:Intervenţie ISU la Braşov pentru salvarea unui animal din copac

În după-amiaza zilei de vineri, 27 septembrie, orele 16:30 cetăţenii de pe str. Pe Tocile au anunţat faptul că în incinta curţii Bisericii Sfânta Treime din Şchei, lîngă clădirea Căminului pentru Persoane Vârstnice, un pui de pisică s-a căţărat până în varful unui brad înalt de 15 m. Pisica se temea să coboare şi mieuna fără încetare de mai bine de 8 ore, afectând liniştea pensionarilor cazaţi la Cămin şi a celor care vizitau cimitirul.
La solicitarea cetăţenilor prin dispeceratul 112, Unitatea ISU-Detaşamentul 1 a intervenit în numai 18 minute de la apel, a salvat animalul din copac, l-a redat proprietarei speriat dar sănătos şi a adus din nou liniştea în zonă.
Copiii si vârstnicii care au asistat la intervenţie au fost impresionaţi de promptitudinea, profesionalismul şi eficienţa echipei de pompieri şi au văzut cum lucrează personalul şi cum este folosit echipamentul ISU.
Cetăţenii din zonă mulţumesc echipei de la Unitatea ISU-Detaşamentul 1, care a răspuns prompt şi competent şi a intervenit pentru soluţionarea unei probleme cetăţeneşti, neînsemnate în aparenţă, dar care a demonstrat că dragostea pentru animale şi respectul faţă de solicitările cetăţenilor sunt asumate în mod responsabil de ISU Braşov.




"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-09-2013 11:00 AM de Karin.)
29-09-2013 09:47 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,151
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7807
Given 7229 thank(s) in 3493 post(s)

Mesaj: #129
RE: Salvare animale
Doi cai salvați de pompieri după ce au căzut în fântână

Citat:Pompierii militari din cadrul Gărzii Prundu Bârgăului au fost solicitați să intervină la salvarea unor animale căzute într-o fântână.

Primul caz a avut loc în Mureșenii Bârgăului. Proprietarii calului au sunat la 112 după ce calul care a rămas nesupravegheat a căzut în fântână și nu l-au mai putut scoate.

Pompierii au intervenit cu o autospecială de descarcerare la locul indicat, iar acolo, cu ajutorul unui buldoexcavator şi sprijiniţi de localnici, pompierii militari au reuşit să extragă animalul din fântâna adâncă de cca. 3 m.

Imediat după aceea, același echipaj a fost solicitat să intervină pentru o misiune similară pe raza localităţii Prundu Bîrgăului. În grădina unei gospodării din localitate, într-o zonă de deal, un cal lăsat nesupravegheat a căzut într-o fântână (puţ) adâncă de aproximativ 5 – 6 m. De această dată, pompierii militari au fost nevoiţi să sape în jurul fântânii pentru a putea permite accesul către animal, a-l asigura corespunzător şi extrage în condiţii de siguranţă.
SURSA : http://someseanul.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
16-10-2013 07:18 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,151
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7807
Given 7229 thank(s) in 3493 post(s)

Mesaj: #130
RE: Salvare animale
Două pisici salvate de pompieri

Citat:Două pisici căzute într-o fântână adâncă de 6 metri au fost salvate sâmbătă de pompieri.

Secţia de pompieri Jibou a intervenit, în data de 19 octombrie, la ora 09.51, pentru a salva 2 pisici căzute într-o fântână din curtea unei gospodării de pe strada Stejarilor din Jibou. Animalele au fost salvate din fântâna adâncă de 6 metri şi fără apă şi predate proprietarului.
SURSA : http://www.salajeanul.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
22-10-2013 12:54 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Concurs - ”Scări”
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:57 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 114
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:18 PM
» Mesaje: 762
» Vizualizări: 1058167
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:43 PM
» Mesaje: 128
» Vizualizări: 159330
Campionatul de tir al MAI
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:29 AM
» Mesaje: 5
» Vizualizări: 14
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:18 AM
» Mesaje: 100
» Vizualizări: 401
I.S.U. "Someș" al Județul...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:06 AM
» Mesaje: 128
» Vizualizări: 169167
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-05-2024 08:35 PM
» Mesaje: 125
» Vizualizări: 180680
Istoria pompierilor din I...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
15-05-2024 06:24 AM
» Mesaje: 27
» Vizualizări: 35468
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
15-05-2024 05:55 AM
» Mesaje: 337
» Vizualizări: 519935
Operațiuni aeromedicale S...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
15-05-2024 05:50 AM
» Mesaje: 169
» Vizualizări: 221470

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro