Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Autospecială de stingere cu apă și spumă de capacitate medie
Autor Mesaj
Karin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 114
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 1937
Given 2641 thank(s) in 795 post(s)

Mesaj: #61
Autospecială de stingere cu apă și spumă de capacitate medie
Autospecială de stingere cu apă și spumă de capacitate medie ASAS / AT2500 RENAULT Volkan


Facebook Pompierii Fagaras

"Pompierii nu mor niciodata, ei ard pentru eternitate in inimile oamenilor ale caror vieti le-au salvat " - Susan Diane Murphree


(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-05-2023 02:51 PM de Homefire News.)
03-04-2016 08:04 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Dacul , Homefire News , SPGFire
{myadvertisements[zone_3]}
Karin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 114
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 1937
Given 2641 thank(s) in 795 post(s)

Mesaj: #62
Autospecială de stingere cu apă și spumă de capacitate medie
Autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate medie AT5000 MAN TGM 18.340 4x4 BB Romprim

Citat: cu rezervor spumogen de 500 litri, agregat pompare VOLKAN VFPN-H300 , sistem incalzire SIROCOL, tun principal telecomandat si minitun fata, catarg telescopic.


Facebook Pompierii Fagaras

"Pompierii nu mor niciodata, ei ard pentru eternitate in inimile oamenilor ale caror vieti le-au salvat " - Susan Diane Murphree


(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-04-2023 06:45 AM de Homefire News.)
20-04-2016 05:27 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Homefire News , Covalciuc Bogdan , apca2003 , Valentin P , Dacul , corleone3888 , SPGFire
{myadvertisements[zone_3]}
MagicMan Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 13
Alăturat: Apr 2016
Locatie:
Thanks: 0
Given 28 thank(s) in 13 post(s)

Mesaj: #63
Autospecială de stingere cu apă și spumă de capacitate medie
Buna seara. Din intamplare rasfoind forumul si uitandu-ma pe site-ul Romprim, observ ca se pregatesc spre carosare inca 18 bucati Autopompa cisterna capacitate marita 5000 litri pe autosasiu MAN TGM, precum ultimile venite. Este un lucru bun ca vin autospeciale noi, insa nu stiu daca sa ne bucuram pe deplin din moment ce sunt carosate de Romprim.
Din ce am observat la cele mai recente venite, pot sa remarc cum au spus si colegii in paginile anterioare, rampa care este de turisme, montata la o distanta de 3m de sol, iar in partea laterala NU ARE LEDURI !!! Deci atunci cand autospeciala intra in intersectie, din lateral este invizibila !!! Nu lumineaza nimic caci nu are leduri laterale !!!. Pai la ce bun sa se vada doar frontal, cand nu te observa nimeni din lateral ??? In afara de rampa ( ALTA RAMPA !!! ) ar trebui montante si un set de leduri precum cele din grila, undeva in aripioara deflectoare de aer din partea laterala in dreptul usii soferului si pasager. Sa nu mai spun de ledurile frontale din grila care stau mereu aprinse !!! Precum pozitiile pe spate !! Nu au nici-un joc de lumini. Chiar nu verifica nimeni inainte de a se da spre beneficiar autospecialele ca sunt in regula ?
Sa nu mai spun de faptul ca luminile de zi care atunci cand pui contactul trebuie sa fie in permanenta aprinse, pana la luarea contactului, nu functioneaza. Din fabrica, orice camion nou ( sau masina ) dotat cu lumini de zi daca nu ai aprinse farurile, ele functioneaza. La ultimul lot, nu sunt functionale.
Partea cu protectia termala mi se pare o inovatie Romprim, deoarece doar la ei am observat acest tip de protectie, care stropeste toata masina de sus in jos, la alti producatori optandu-se pentru stropirea perimetrala din partea inferioara a masinii, pe langa si sub sasiu.

Am scris aceste obiectiuni, sperand ca odata cu noul lot, dupa cum spune Romprim ca este dispus la pareri si sfaturi avizate, sa le si aplice. Cred ca toti colegii de aici care si-au spus parerea au avut sugestii pertinente si de un real folos, insa asteptam de la Romprim sa le si aplice !!! Sa nu fi fost in zadar, doar vorbe aruncate in vant !
Astept cu interes noul lot, in care am speranta ca ne-au fost ascultate sfaturile si astept sa vedem imbunatatirile propuse de noi.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-05-2023 04:20 PM de Homefire News.)
08-06-2016 07:11 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: emilian , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
romprim Offline
Membru junior
**

Mesaje: 36
Alăturat: Jul 2015
Locatie:
Thanks: 9
Given 124 thank(s) in 36 post(s)

Mesaj: #64
Autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate medie
Buna ziua domniei voastre domnule MagicMan si buna ziua comunitate.


Citat:Buna seara. Din intamplare rasfoind forumul si uitandu-ma pe site-ul Romprim, observ ca se pregatesc spre carosare inca 18 bucati Autopompa cisterna capacitate marita 5000 litri pe autosasiu MAN TGM, precum ultimile venite


Din experienta pot sa va spun ca nu prea cred in intimplari si coincidente Big Grin
Si se pregatesc de carosare si livrare pina la finalul anului inca 30 de bucati Autopompa cisterna capacitate marita 5000 litri Wink

Tacerea din ultima vreme a avut cauze obiective dar si subiective...si nu le dezvoltam aici...
In doua vorbe insa, am depasit un obstacol major , evitind disparitia societatii , privatizata prin metoda MEBO in anii '90... multi vor intelege din cuvintele MEBO si 40.000 mp in Bucuresti , cam ce soarta ni se pregatea. Insa , in ciuda multora, am reusit sa depasim momentul .

In alta ordine de idei, inainte de a trece la o analiza pe cit posibil obiectiva a mesajului domniei voastre , permiteti-mi sa imi exprim nedumerirea ca in intreaga dumneavoastra postare nu apare nici macar un aspect pozitiv de subliniat referitor la aceste autospeciale.

Aspectele pe care domnia voastra le-a sesizat si care in majoritate reprezinta DORINTE si IDEALURI , nu tin seama de un aspect : si anume ca aceste produse trebuie sa se incadreze strict in conditiile stipulate in caietul de sarcini al licitatiei.


Citat:Este un lucru bun ca vin autospeciale noi, insa nu stiu daca sa ne bucuram pe deplin din moment ce sunt carosate de Romprim.


De peste 60 de ani ROMPRIM este AICI . De exemplu, atunci cind a fost nevoie de orice reparatie la orice autospeciala de orice tip a oricarui producator , noi am fost aici ! Ne gasiti unde eram si acum 60 de ani , unde eram si ieri , unde suntem azi, si unde o sa continuam sa fim.
Poate domnia voastra a avut doar experiente pozitive cu autospeciale produse de diversi alti carosieri si doar negative cu autospecialele noastre, aspect care poate fi corect .
Dar atunci cind s-au cistigat licitatii pt zeci de autospeciale de mare capacitate care au fost livrate imediat din stoc si unde noi am pierdut pt ca nu am putut acorda aceeasi garantie de 15 ani !!!! ca si concurenta , iar firma cistigatoare a incasat banii si in ciuda celor 15 ani de garantie a intrat imediat in faliment , cum va suna ?
Nu ar fi rau sa vedeti cum arata unele din aceste autospeciale pe care acum le reparam.
Cred , fara urma de subiectivism, ca va schimbati parerea despre autospecialele made in Romania , indiferent ca sunt produse de noi sau alti carosieri romani.
Nu om fi noi cei mai buni, asa cum cu o usoara tenta de malitiozitate sugerati , nici nu avem aceasta pretentie , dar cel putin stim sa ne asumam greselile trecutului, ale prezentului si fara discutie , inerent , si ale viitorului si nu putem decit sa va asiguram ca ne veti gasi AICI , intotdeauna , chiar si numai pt a ne mai da cite una peste ceafa Big Grin


Citat:Din ce am observat la cele mai recente venite...

Tinind cont ca primele 10 autospeciale au fost livrate catre judetele : Constanta, Braila, Calarasi, Arges ,Valcea , Cluj, Bacau , Alba , Timis si Salaj (poate am gresit vreunul ) sa intelegem ca a-ti vizionat mai multe dintre ele ??


Citat:Sa nu mai spun de ledurile frontale din grila care stau mereu aprinse !!! Precum pozitiile pe spate !! Nu au nici-un joc de lumini.


Repet, ca si in pasajul precedent, domnia voastra a avut ocazia sa vada toate cele 10 autospeciale livrate deja ? Poate ca vorbiti despre una dintre autospeciale unde este posibil sa existe o astfel de DEFECTIUNE.
Ledurile frontale au mai multe tipuri de flash !


Citat:Chiar nu verifica nimeni inainte de a se da spre beneficiar autospecialele ca sunt in regula ?


Trecind peste nota ironic-acuzatoare , dumneavoastra totusi cred ca glumiti ...O gluma nesarata intradevar , dar o luam cu siguranta ca pe o gluma .
Tinind cont de cine este beneficiarul , receptia acestor autospeciale a fost facuta in etape, la diverse niveluri de responsabilitate , incepind cu conducerea ministerului si a inspectoratului si terminind cu responsabilii judeteni si pina la cei care utilizeaza autospeciala in mod direct .
Probele s-au facut si se fac pt fiecare functionalitate in parte .


Citat:....rampa care este de turisme, montata la o distanta de 3m de sol, iar in partea laterala NU ARE LEDURI !!! Deci atunci cand autospeciala intra in intersectie, din lateral este invizibila !!! Nu lumineaza nimic caci nu are leduri laterale !!!. Pai la ce bun sa se vada doar frontal, cand nu te observa nimeni din lateral ??? In afara de rampa ( ALTA RAMPA !!! ) ar trebui montante si un set de leduri precum cele din grila, undeva in aripioara deflectoare de aer din partea laterala in dreptul usii soferului si pasager.


Totul , dar totul la aceste autospeciale , pina si colantarea !!! , a fost aprobat la cel mai inalt nivel din conducerea ministerului si a inspectoratului !! Totul se incadreaza in CERINTELE si IMPUNERILE caietului de sarcini !!
Un astfel de proiect nu se face de capul producatorului ci trebuie sa respecte caietul de sarcini ad-literam, dar si unele cerinte de moment ale forurilor de conducere ale beneficiarului.
Nu inseamna ca nu intelegem tot ceea ce spuneti si poate si aveti dreptate in anumite afirmatii .
Reiteram faptul ca ne dorim ca multe din aceste aspecte sugerate de domnia voastra , dar si de alti colegi de forum mai devreme , sa putem sa le punem in practica dar va rugam sa incercati sa SUGERATI/IMPUNETI celor ce concep caietul de sarcini sa prevada in mod expres aceste solicitari !
Problema este : poate cineva asa ceva ?


Citat:Sa nu mai spun de faptul ca luminile de zi care atunci cand pui contactul trebuie sa fie in permanenta aprinse, pana la luarea contactului, nu functioneaza. Din fabrica, orice camion nou ( sau masina ) dotat cu lumini de zi daca nu ai aprinse farurile, ele functioneaza. La ultimul lot, nu sunt functionale.


Am inteles acum, ati vazut fiecare masina in parte ! Big Grin ( La ultimul lot.. )
Va intreb doar : aceasta caracteristica de care faceti vorbire este inclusa in caietul de sarcini ?
Sau este cumva specifica unor anumite marci de autosasiuri , by default, iar la altele este optionala , producatorul putind insa sa echipeze autosasiul si cu aceasta optiune , la cerere ?
MAN nu o are , dar poate echipa ...



Citat:Partea cu protectia termala mi se pare o inovatie Romprim, deoarece doar la ei am observat acest tip de protectie, care stropeste toata masina de sus in jos, la alti producatori optandu-se pentru stropirea perimetrala din partea inferioara a masinii, pe langa si sub sasiu.


Tinind cont ca pina acum ati exprimat doar certitudini , de ce vi se pare ca ar fi o inovatie ROMPRIM ?
Era mai usor si pt noi sa montam protectia termala la modul specificat de domnia voastra , insa aceasta a fost CERINTA expresa a beneficiarului .

Citat:Am scris aceste obiectiuni, sperand ca odata cu noul lot, dupa cum spune Romprim ca este dispus la pareri si sfaturi avizate, sa le si aplice. Cred ca toti colegii de aici care si-au spus parerea au avut sugestii pertinente si de un real folos, insa asteptam de la Romprim sa le si aplice !!! Sa nu fi fost in zadar, doar vorbe aruncate in vant !
Astept cu interes noul lot, in care am speranta ca ne-au fost ascultate sfaturile si astept sa vedem imbunatatirile propuse de noi.

Fara suparare , e posibil sa fiti avizat asa cum declarati, dar scotind in evidenta doar aspecte negative lasati-ne si pe noi sa fim un pic circumspecti cu privire la aceasta UNICA postare a domniei voastre.
Nu dorim sa fim menajati , de aceea si suntem aici , putind foarte bine sa ne vedem de treburile noastre si sa alegem sa stam deoparte ...
Dar tocmai astfel de postari ne arata unde si cum ar trebui sa ne imbunatatim produsele si acesta este motivul principal al prezentei noastre aici ... totusi , chiar totul sa fie negru ???
Cit despre : pareri si sfaturi avizate, sugestii pertinente si de un real folos ; imbunatatiri propuse de noi , multumim domniei voastre cit si comunitatii pt interesul acordat si va asiguram ca suntem cit se poate de deschisi si cu cea mai mare placere va invitam la o discutie amicala la sediul societatii ...
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-05-2023 04:14 PM de Homefire News.)
23-06-2016 08:54 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Doru , fire'sangel
{myadvertisements[zone_3]}
MagicMan Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 13
Alăturat: Apr 2016
Locatie:
Thanks: 0
Given 28 thank(s) in 13 post(s)

Mesaj: #65
Autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate medie
Domnule romprim, in postarea mea nu apare niciun aspect pozitiv legat de autospecialele dvs. pentru ca am dorit sa evidentiez si sa va aduc la cunostinta aspectele mai putin pozitive ale autospecialelor, avand speranta ca le puteti remedia. Nu am facut asta pentru a va critica sau a da impresia ca am ceva cu dvs, pentru ca este totul negru sau prost, ci pur si simplu am scris in vederea remedierii acelor criterii. Va felicit pentru modul deschis de comunicare, dorinta si vointa dvs.

Daca montarea unei rampe corespunzatoare unei autospeciale de stingere si nu unui autoturism, rampa care sa aibe leduri laterale si sa lumineze lateral, nu doar frontal si spate, montarea unui set de flashuri in deflectorul de aer lateral pentru a spori vizibilatea autospecialelor atunci cand intra in intersectii, doarece la ce sisteme de avertizare optica montati dvs in momentul de fata si pana acum, aceste lucruri nu au fost si nici nu sunt luate in considerare, reprezinta dorintele si idealurile unei singure persoane si anume eu, permiteti-mi ca acesta sa fie ultimul meu mesaj referitor la autospecialele dvs, deoarece consider cele scrise ca fiind in zadar.

In caietul de sarcini nu cred ca cere igsu sa fie montata rampa x , sa aibe un set de flashuri, ci cred ca se specifica ca sistemele de avertizare optica sa fie de tipul led. Daca dvs va aprovizionati cu cele mai ieftine produse de piata a.i. costul de productie sa fie cat mai redus este alta poveste. Cum poate politia romana sa ceara in caietul de sarcini, rampe led, iar carosierul autospecialelor utilizeaza rampe Whelen foarte puternice si de calitate, nu vad de ce dvs nu ati putea face acelasi lucru. Tot led sunt, deci respecta caitul de sarcini.
Deasemenea montarea flashurilor suplimentare, nu cred ca igsu ar cere sa fie date jos sau altceva daca dvs le-ati monta, insa acest lucru ce ar insemnea ? Cresterea costului de productie al autospecialei cu inca 20 euro si ar da bugetul peste cap sau reducerea profitului.

Ce vreau eu sa rectific este ca folosirea a tot ce am spus mai sus, nu este idealul si dorinta mea, ci sunt lucruri normale si firesti pentru anul in care traim. Observ la ultimile autospeciale livrate CJ Teleorman montat in lateral spate acele flashuri. Tot respectul pt asta si pt ca ati urmat sfaturi de aici. Insa pe spate ati pus acel minuscul girofar. Va intrebati totusi oare cat de vizibila este acea autospeciala cand o sa intervina la un accident rutier pe un drum judetean noaptea, in conditii de ploaie sau ceata densa ?
Poate dvs nu luati in considerare si aceste aspecte, ca unele autospeciale nu sunt repartizate doar oraselor in care iluminatul public predomina si sunt cazuri in care intervin si unde nu exista iluminat public. Oare cum asigura si semnalizeaza acea autospeciala locul unui eveniment in conditiile mai sus specificate ? Prin clasica folosire a luminilor de avarie probabil.
Aceste aspecte tin si de siguranta salvatorilor si a celor ce actioneaza la eveniment, nu doar de estetica autospecialei daca acolo va e gandul. Cum de altfel un logan mcv de rutiera este vizibil de la km departare si stii ca acolo s-a intamplat ceva, esti atent la drum, reduci viteza si sporesti atentia, la aceste autospeciale nu prea este valabil acest lucru.

Legat de luminile de zi care nu functioneaza la care am facut referire. Acest lucru se poate observa si in filmuletul de pe siteul dvs in care prezentati aceste autospeciale atunci cand folositi in tandem tunul fata si apte in curtea dvs. Acele lumini de zi se afla deasupra becului de faza lunga, iar toate autospecialele MAN ( in acest caz ) beneficiaza de ele din fabrica indiferent ca sunt full option sau chele. Dar sa lasam deoparte acest aspect minor, poate n-au fost activate din fabrica din calculatorul masinii. Ele exista oricum.

Va cred ca totul este aprobat de minister si inspectorat si respecta caietul de sarcini, poate si dvs va loviti de obstacole in diferite privinte, insa daca cei ce fac astfel de caiete de sarcini n-au treaba cu productia si constructia autospecialelor, cerintele utilizatorilor, cele scrise pe aici sunt degeaba. Sa nu mai spun de faptul ca in cam orice tara europeana si nu numai, autospecialele de interventie, indiferent de tip, au cutie automata care usureaza cu mult deplasarea la interventie, lucru ce la noi nu prea vad sa le treaca prin cap in viitorul apropiat. Dar acest aspect nu tine de dvs..

Vreau sa subliniez faptul ca nu absolut nimic cu dvs, sper sa intelegeti ce am scris mai sus si ce am vrut sa spun. Daca v-am jignit cumva, am scris prostii, va cer public scuze si imi retrag afirmatiile. Va doresc succes in ceea ce intreprindeti. O zi placuta.

Revin cu un filmulet care sa exemplifice ce am spus mai sus. Se poate observa o rampa puternica ( atat luminos cat si acustic ), flashurile suplimentare in deflectorul de aer lateral, modul faza lunga intermitent cum au in dotare ambulantele. In afara de rampa, cele doua sisteme suplimentare mai mult de 50 euro n-au cum sa coste. Cu totii cunoastem dificultatea deplasarii la interventie si indiferenta participantilor la trafic, iar pentru ca avem posibilitatea de a discuta cu producatorul in vederea imbunatatirii a cat mai multor sisteme de siguranta, este un lucru minunat si benefic si tocmai de aceea nu vad de ce nu s-ar vrea sau nu s-ar putea implementa cat mai multe sisteme de genul...
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-05-2023 04:14 PM de Homefire News.)
24-06-2016 12:47 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: romprim , maf150 , fire'sangel , emilian , Doru , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
romprim Offline
Membru junior
**

Mesaje: 36
Alăturat: Jul 2015
Locatie:
Thanks: 9
Given 124 thank(s) in 36 post(s)

Mesaj: #66
Autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate medie
Pentru un astfel de dialog merita 100 % sa fim aici ! aplause
Multumim forum.pompierii.info pentru oportunitate .
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-05-2023 04:15 PM de Homefire News.)
24-06-2016 01:48 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , fire'sangel , Doru , Homefire News , Pompier leneș , pompi_erul , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
romprim Offline
Membru junior
**

Mesaje: 36
Alăturat: Jul 2015
Locatie:
Thanks: 9
Given 124 thank(s) in 36 post(s)

Mesaj: #67
Autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate medie
Autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate medie ASAS / AT5000 MAN TGM 18.340 4x4 BB VOLKAN VFPN-H300 Romprim

Primele 8 din cele 30 de bucati Autopompa cisterna capacitate marita 5000 litri au fost livrate catre I.G.S.U. in data de 28 iulie 2016 si distribuite catre judetele : Bistriţa-Năsăud, Iaşi, Suceava, Hunedoara, Mureş, Vrancea, Braşov, Sibiu.

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-05-2023 04:17 PM de Homefire News.)
01-08-2016 11:48 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , maf150 , Pompier leneș , pompi_erul , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
MagicMan Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 13
Alăturat: Apr 2016
Locatie:
Thanks: 0
Given 28 thank(s) in 13 post(s)

Mesaj: #68
Autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate medie
Ma bucur ca ati pus acest filmulet in care se pot observa luminile de zi ( daylight DRL ) ale autospecialelor. Exceptand masinile 2, 5, 7 care au aprinse pozitiile, respectiv faza scurta si care aprinderea acestora anuleaza automat luminile zi si nu am de unde sa stiu daca functioneaza acele lumini, in afara de masina 3 la care se vede ca sunt aprinse, la celelalte masini 1.4.6.8 nu functioneaza.
Despre ce sunt, utilatatea si faptul ca au devenit obligatorii pentru orice model de masina noua lansat cu 1 ianuarie 2011 este plin google.
Las acesta mesaj deoarece doresc sa va arat ca nu am abslout nimic cu dvs, nu am vorbit prostii sau in necunostinta de cauza cand m-am legat de functionarea acestor lumini de zi in mesajul de pe pagina precedenta. Nu zic ca le-ati stricat sau anulat dvs., poate au facut-o cei din reprezentanta, dar filmuletul acesta reda perfect ce am spus si am avut ocazia sa va si arat la ce m-am referit anterior.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-05-2023 04:17 PM de Homefire News.)
03-08-2016 07:04 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: emilian , romprim , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
grasutu111 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 18
Alăturat: Mar 2013
Locatie:
Thanks: 2
Given 4 thank(s) in 4 post(s)

Mesaj: #69
Autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate medie
Domnii de la romprim pot sa ne arate intr-o filmare cum se strâng furtunele se înaltă presiune pe tamburi la autospeciala scania din 2011??????
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-05-2023 04:17 PM de Homefire News.)
24-08-2016 01:15 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
romprim Offline
Membru junior
**

Mesaje: 36
Alăturat: Jul 2015
Locatie:
Thanks: 9
Given 124 thank(s) in 36 post(s)

Mesaj: #70
Autospecială de lucru cu apă și spumă de capacitate medie
Buna ziua domnule MagicMan ,

Am inteles punctul dumneavoastra de vedere si mai ales dorinta ca autospecialele produse in Romania sa fie din ce e ce mai competitive .
Multumim pentru acest dialog pe care sper sa il continuam, pentru ca in opinia mea este mai mult decit benefic , atit pt noi , producatorii, cit si pentru utilizatorii autospecialelor.
1. Va siguram ca nu STRICAM nimic la autosasiuri si nici nu ANULAM ceva pt ca.... nu avem acces la calculatorul de bord , orice interventie asupra acestuia avind loc DOAR in service-ul autorizat al dealerului...
2. TOATE, dar absolut toate cele 8 autospeciale sunt IDENTICE, in cel mai profund amanunt, suprastructura si AUTOSASIU Wink
Rezulta pe cale de consecinta , ca daca unul are o setare si celalalte vor avea aceleasi setari, putind face toate acelasi lucru , insa numai daca SOFERUL apasa un anumit buton Wink
Daca observati cu atentie , doar masina 2 semnalizeaza dreapta , insa mai mult ca sigur TOATE au capacitatea de a semnaliza Big Grin

Si in incheiere, punctul 3 , de pe un forum auto , eu nefiind un specialist in domeniul legislatiei auto :

Citat:Noul Cod Rutier actualizat 2016. OUG 195/2002
CAPITOLUL V
Reguli de circulaţie

SECŢIUNEA a 2-a
Reguli pentru circulaţia vehiculelor

Art. 44

(1) În circulaţia pe drumurile publice conducătorii de vehicule pot folosi, în condiţiile prevăzute de regulament, mijloacele de avertizare sonoră şi luminoasă aflate în dotare şi omologate.

(2) În circulaţia pe autostrăzi, pe drumurile expres şi pe cele naţionale europene (E) conducătorii de autovehicule şi tractoare agricole sau forestiere sunt obligaţi să folosească şi în timpul zilei luminile de întâlnire.

Conform legislatiei in vigoare, pe drumuri europene si in afara localitatilor trebuie folosite luminile de intalnire !!!
Daca folosesti DRL atunci o sa primesti amenda !!!

Nu asta se intelege din acele 2 articole ??
E posibil ca acesta ambiguitate legislativa sa fie motivul pentru care fiecare sofer a actionat sau nu DRL-ul , posibilitatea existind insa fara urma de indoiala ?

Citeva din aspectele semnalate anterior de dumneavoastra vor fi puse in practica incepind chiar cu una din comenzile aflate in lucru.
Ramineti la fel de vigilent pentru ca am ajuns la concluzia ca avem nevoie de opinii ca ale domniei voastre .
Iar daca mai aveti si alte opinii/sugestii , nu ezitati sa le prezentati .
Sincer, va multumesc !

Buna ziua domnule grasutu111 ,

2011 ? ... alte vremuri ...

Sa inteleg ca sunteti nemultumit sau ca aveti o problema cu tamburii acestia ?
Haideti sa gasim o modalitate de ai da de capat pentru ca filme sau fotografii din acele vremuri tulburi nu exista .
Acum avem indeajuns de multa deschidere si dorinta de a dezvolta o relatie cit mai corecta cu utilizatorii produselor noastre, asa ca putem sa va ajutam cu ceva ?
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-05-2023 04:17 PM de Homefire News.)
24-08-2016 03:00 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: slick , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Concurs - ”Scări”
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:57 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 112
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:18 PM
» Mesaje: 762
» Vizualizări: 1058094
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:43 PM
» Mesaje: 128
» Vizualizări: 159280
Campionatul de tir al MAI
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:29 AM
» Mesaje: 5
» Vizualizări: 14
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:18 AM
» Mesaje: 100
» Vizualizări: 401
I.S.U. "Someș" al Județul...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:06 AM
» Mesaje: 128
» Vizualizări: 169135
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-05-2024 08:35 PM
» Mesaje: 125
» Vizualizări: 180669
Istoria pompierilor din I...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
15-05-2024 06:24 AM
» Mesaje: 27
» Vizualizări: 35451
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
15-05-2024 05:55 AM
» Mesaje: 337
» Vizualizări: 519872
Operațiuni aeromedicale S...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
15-05-2024 05:50 AM
» Mesaje: 169
» Vizualizări: 221452

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro