Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 12 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Delta" al Județului Tulcea
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,153
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7807
Given 7230 thank(s) in 3494 post(s)

Mesaj: #38
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Incendiu puternic la o biserica din Sfântu Gheorghe

[Imagine: 15.jpg]
Citat:Biserica din localitatea Sfântu Gheorghe din judeţul Tulcea a fost cuprinsă de un incendiu puternic, sâmbătă.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Tulcea, Angela Tulceanu, incendiul a fost anunţat la 112 sâmbătă, în jurul orei 8.00, iar la faţa locului au mers un echipaj al Serviciului voluntar pentru situaţii de urgenţă din localitate, cu o autospecială şi cu o cisternă a Primăriei, precum şi două echipeje de pompieri de la ISU Tulcea, care au ajuns în zonă cu o şalupă rapidă a Poliţiei de Frontieră.
Tulceanu a precizat că incendiul a cuprins cupola bisericii, acesta fiind localizat de pompieri, care au împiedicat extinderea focului la casele din apropiere.
Reprezentantul ISU a mai spus că incendiul este în curs de lichidare la ora transmiterii acestei ştiri.
Directorul medical al Serviciului Judeţean de Ambulanţă Tulcea, Dumitru Vâlcu, a declarat pentru MEDIAFAX că în timpul intervenţiei de stingere a focului cinci localnici au avut nevoie de ajutorul cadrelor medicale după ce s-au intoxicat cu fum.
Potrivit acestuia, la faţa locului a fost trimisă o şalupă medicalizată, una dintre persoane necesitând oxigen. Vâlcu a precizat că toate cele cinci persoane au fost stabilizate şi nu au necesitat transportarea la spital.
Directorul medical al Serviciului Judeţean de Ambulanţă Tulcea a mai spus că în urma incendiului cupola bisericii s-a prăbuşit.
SURSA : http://www.romanialibera.ro
Citat:Nenorocirile se ţin lanţ la biserica din inima deltei: la zece luni de când preotul paroh a dispărut în apele Mării Negre, biserica din localitate s-a aprins în această dimineaţă. Pompierii militari de la Detaşamentul Tulcea au ajuns la faţa locului.
Focul a izbucnit azi dimineaţă. Din primele informaţii, la momentul de faţă arde cupola bisericii şi nu există victime. Încă nu se ştie cauza incendiului.
Conform celor declarate de reprezentanţii ambulanţei, echipajele au intervenit pentru acordarea primul ajutor pentru cinci persoane. „Nu au fost victime în stare gravă, care să necesite transportul la spitalul din Tulcea, dar am acordat ajutor medical pentru cinci persoane care se aflau la faţa locului, care au avut nevoie de oxigen, monitorizare“, spune dr. Dumitru Vâlcu, director medical al Serviciului Judeţean de Ambulanţă Tulcea.
„La faţa locului acţionează de azi dimineaţă, de când a fost anunţat incendiul. Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă din localitate cu autospeciala de interveţie, dar şi cu o autocisternă a primăriei. Un echipaj de pompieri militari a ajuns rapid la faţa locului (cu sprijinul celor de la Poliţia de Frontieră, care ne-au pus la dispoziţie transportul). Un alt echipaj de 10 pompieri s-a deplasat la faţa locului cu nava din dotare. La momentul de faţă se lucrează la lichidarea incendiului“, ne-a informat Angela Tulceanu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Tulcea.
Amintim faptul că în septembrie 2011 părintele Vlad Dunăţ, paroh în biserica din Sfântu Gheorghe, a fost dat dispărut pe mare, împreună cu un alt localnic, George Hordei. Nici până în ziua de azi trupul părintelui nu a fost găsit.
SURSA : http://www.credinta-adevarata.ro




"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
22-07-2012 10:12 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
I.S.U. "Delta" al Județului Tulcea - Doru - 26-08-2010, 10:16 AM
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea - Homefire News - 22-07-2012 10:12 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:31 PM
» Mesaje: 131
» Vizualizări: 159539
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Tablagiu
Ieri 06:54 PM
» Mesaje: 5
» Vizualizări: 9948
Concurs - ”Scări”
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:57 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 116
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-05-2024 08:18 PM
» Mesaje: 762
» Vizualizări: 1058824
Campionatul de tir al MAI
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-05-2024 06:29 AM
» Mesaje: 5
» Vizualizări: 14
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-05-2024 06:18 AM
» Mesaje: 100
» Vizualizări: 401
I.S.U. "Someș" al Județul...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-05-2024 06:06 AM
» Mesaje: 128
» Vizualizări: 169263
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-05-2024 08:35 PM
» Mesaje: 125
» Vizualizări: 180744
Istoria pompierilor din I...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
15-05-2024 06:24 AM
» Mesaje: 27
» Vizualizări: 35507
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
15-05-2024 05:55 AM
» Mesaje: 337
» Vizualizări: 520250

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro