Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Barbu Știrbei" al Județului Călărași
Autor Mesaj
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 658
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2899
Given 1401 thank(s) in 193 post(s)

Mesaj: #11
RE: I.S.U. "Barbu Stirbei" al Judetului Calarasi
(28-04-2011 08:37 AM)ion Scris:  Sa inteleg ca ai condus acea interventie pana la sosirea unui superior?
ma asteptam la intrebare ( cauza nu o pot spune..ICS sa evit urmatoarea intrebare).....sunteti curios din fire?
veniti cu alte intrebari tehnice..astea mi se par gen pueril...

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
28-04-2011 11:48 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
ion Offline
Membru activ
***

Mesaje: 77
Alăturat: Feb 2011
Locatie:
Thanks: 397
Given 48 thank(s) in 12 post(s)

Mesaj: #12
RE: I.S.U. "Barbu Stirbei" al Judetului Calarasi
Stiam cauza...se pare ca suntem pe aceeasi tura! ( apropo de curiozitate ).
28-04-2011 12:01 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 658
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2899
Given 1401 thank(s) in 193 post(s)

Mesaj: #13
RE: I.S.U. "Barbu Stirbei" al Judetului Calarasi
Prefectul judeţului Călăraşi, Emil Muşat, a precizat că va verifica atitudinea dispecerilor de la 112, care au fost de serviciu în timpul producerii incendiului de la MiniMax Discount. "În calitate de prefect al judeţului, sunt alături de cei care au suferit orice fel de prejudicii în incendiul din data de 25 aprilie 2011 produs în municipiul Călăraşi şi în calitate de om îi înţeleg perfect pe cei panicaţi sau speriaţi de flăcări, precum şi de posibilitatea producerii unui dezastru mai mare. Privind în ansamblul său evenimentul neplăcut la care mă refer, pot să spun acum, la rece şi la propriu şi la figurat, că oamenii în uniformă au gestionat bine situaţia şi prin profesionalismul de care au dat dovadă au limitat la maxim dezastrul care s-ar fi putut produce având în vedere distanţa destul de mică dintre depozitul incendiat şi locuinţele oamenilor", se arată într-un comunicat emis de prefect. De asemenea, prefectul şi-a exprimat dorinţa ca oamenii din blocurile apropiate magazinului afectat să realizeze acum, după ce totul a trecut, că oamenii în uniformă, fie pompieri, jandarmi sau poliţişti, au acţionat conform procedurilor care le reglementează activitatea. "Rămâne şi în sarcina mea, ca prefect al judeţului, să verific atitudinea operatorilor de la 112. Îmi doresc, de asemenea, ca toţi cei care au suferit prejudicii să beneficieze de o despăgubire justă şi într-un termen rezonabil. Pentru asta mă pun la dispoziţia dumnealor pentru orice fel de intervenţie sau mediere. Cu speranţa că incendiul din a doua zi de Paşti nu va lăsa sechele, nici materiale şi nici psihice, îi asigur pe toţi călărăşenii că Instituţia prefectului veghează cu deplină obiectivitate la buna desfăşurare a activităţii tuturor instituţiilor pentru ca serviciile publice să fie de o calitate corespunzătoare", a menţionat prefectul Emil Muşat.
sursa:http:// http://www.observatorcl.ro

În urma cercetărilor, pompierii au stabilit că incendiul de la Minimax a fost declanşat de un copil. Aceştia au vizionat şi imaginile surprinse de camerele de supraveghere amplasate în exteriorul supermarketului.

Un minor a încercat să sustragă bunuri depozitate în zona îngrădită cu destinaţia rampă de încărcare-descărcare şi a folosit o sursă de aprindere pentru iniţierea incendiului.
sursa:http://www.adevarul.ro

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
28-04-2011 04:31 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,151
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7807
Given 7229 thank(s) in 3493 post(s)

Mesaj: #14
RE: I.S.U. "Barbu Stirbei" al Judetului Calarasi
Este oficial: incendiul care a distrus Minimax Călăraşi a fost provocat de un copil !

Citat:Inspectorul şef al Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă “ Barbu Ştirbei” din Călăraşi, colonel Daniel Popa a declarat în cadrul Colegiului Prefectural, că incediul de la supermarketul Minimax a fost provocat de un copil, în mod intenţionat, după cum arată înregistrarea camerelor de supraveghere, anunţă Radio Voces Campi Călăraşi.
Colonelul Daniel Popa a adăugat că, potrivit aceloraşi probe, incediul a fost provocat la ora 10.40, cu aproximativ 30 de minute înainte ca acesta să fie anunţat prin 112, fapt care justifică intensitatea în care se manifesta incediul la sosirea pompierilor. Inspectorul şef al ISU Călăraşi, colonel Daniel Popa, a declarat şi că spaţiul în care s-a manifestat incendiul era prevăzut ca rampă de acces nu ca spaţiu de depozitare, motiv pentru care conducerea Minimax ar putea fi sancţionată.
Sursa : http://www.dincalarasi.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-04-2011 10:41 AM de Homefire News.)
29-04-2011 10:41 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 658
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2899
Given 1401 thank(s) in 193 post(s)

Mesaj: #15
RE: I.S.U. "Barbu Stirbei" al Judetului Calarasi



“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
29-04-2011 05:37 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , superman , ion
{myadvertisements[zone_3]}
ion Offline
Membru activ
***

Mesaje: 77
Alăturat: Feb 2011
Locatie:
Thanks: 397
Given 48 thank(s) in 12 post(s)

Mesaj: #16
RE: I.S.U. "Barbu Stirbei" al Judetului Calarasi
Va invit la o partida de sah la http://gamezer.com/chess/ (grafica exceptionala).
30-04-2011 12:04 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,632
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6482
Given 19221 thank(s) in 7984 post(s)

Mesaj: #17
RE: I.S.U. "Barbu Stirbei" al Judetului Calarasi
(30-04-2011 12:04 PM)ion Scris:  Va invit la o partida de sah la http://gamezer.com/chess/ (grafica exceptionala).
Postare off-topic ...dar este acceptata deoarece este vorba de sah ! aplause Preocuparea sahistă dezvolta gandirea logica şi creatoare, îndeamnă la analiză şi rezolvare de probleme, toate acestea aduc numai beneficii unui ...pompier .Dintr-o analiza comparativa a capacitatilor de care dispun jucatorii de sah( chiar si la nivel amator ) cu a aceia care nu joacă , a rezultat ca primii stateau mai bine în ceea ce priveşte intensitatea atenţiei ( în special lipsa deconcentrarii ), precizia puterii de imaginaţie şi realizările memoriei.Asa ca "spor" la sah !
PS De ce nu deschizi un topic "despre" sah ! Big Grin

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
30-04-2011 02:39 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: ion
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 658
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2899
Given 1401 thank(s) in 193 post(s)

Mesaj: #18
Simulare de cutremur la Călăraşi
[Imagine: 86151221.jpg]

Joi, pe 12 mai, între orele 11.30 – 14.00, pe raza municipiului Călăraşi, se va desfăşura un amplu exerciţiu de alarmare publică pe fondul producerii unui cutremur de mare intensitate în zona Vrancea.

În data de 12 mai 2011, începând cu orele 11.00, se va desfăşura în municipiul Călăraşi, un amplu exerciţiu de alarmare publică, care va avea următoarea temă „Activitatea Comitetului Local pentru Situaţii de Urgenţă, şi a serviciilor publice descentralizate / deconcentrate pentru gestionarea unei situaţii de urgenţă generate de producerea unui cutremur de mare intensitate”.

Exerciţiul se va desfăşura în patru zone distincte ale Municipiului Călăraşi, anume, la sediul Primăriei municipiului Călăraşi, la Colegiul Economic, la Căminul de bătrâni „Antim Ivireanul” Călăraşi şi în cvartalul de blocuri „10 Nivele”. Scopul exerciţiului constă în prezentarea modului de acţiune a structurilor care îndeplinesc funcţii de sprijin pentru gestionarea unei situaţii de urgenţă determinate de un seism de mare intensitate.
sursa:adevarul.ro

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
10-05-2011 11:47 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 658
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2899
Given 1401 thank(s) in 193 post(s)

Mesaj: #19
Pompierii au intervenit pentru evacuarea apei
[Imagine: 80331077.jpg]


Ploia torenţială care s-a abătut, ieri după-amiază (10.05.2011 ), asupra oraşului a inundat în mai puţin de 20 de minute mai multe gospodării. Oamenii au cerut ajutorul pompierilor pentru a scăpa de puhoiul de apă care le intrase în gospodării şi ameninţa locuinţele.
Pompierii au intervenit aproape o oră în cartierul Obor, zonă care nu este racordată la reţeaua de canalizare a oraşului. Ca la fiecare ploaie, şi ieri oamenii au întâmpinat probleme. Apa ameninţa să le intre în case şi doar pompierii îi mai puteau ajuta. Mai mulţi locatari de pe străzile Oltului, Banatului şi Mureşului au alertat autorităţile şi au cerut sprijin.

[Imagine: 151zj.jpg]

Uploaded with ImageShack.us

Pompierii au intervenit cu o autospecială APCA, fiind înlăturată cantitatea mare de apă din gospodării, după o oră şi 35 de minute. Pompierii au salvat bunuri în valoare totală de aproximativ 250.000 de lei, fără a fi înregistrate pagube materiale. Şi pe strada cernei au întâmpinat aceleaşi probleme. Apa inundase locuinţele a trei familii, iar autorităţile au salvat bunuri în valoare de 20.000 de lei.



Sursa:adevarul.ro

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
11-05-2011 07:37 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 658
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2899
Given 1401 thank(s) in 193 post(s)

Mesaj: #20
Simulare de cutremur la Călăraşi
[Imagine: ANTET.jpg]

Pompierii au efectuat salvări de la înălţime





Forţe impresionante au fost mobilizate pentru salvarea mai multor oameni rămaşi captivi în clădiri, sau pe terase, după ce un seism cu magnitudinea de 7,6 grade pe scara Richter s-a produs, la ora 11.00, în Vrancea.
La blocul L 36 cu 10 nivele s-a intervenit pentru salvarea a 16 oameni blocaţi pe o tereasă, dar şi pe scările interioare ale blocului care s-au prăbuşit.
Din fericire, totul a fost un exerciţiu pus în practică de pompieri, jandarmi, poliţie, Crucea Roşie şi ambulanţă care au acţionat în patru puncte din oraş: primărie, zona 10 nivele, Colegiul Economic şi Căminul de bătrâni „Antim Ivireanul“
Zeci de curioşi au asistat la exerciţiul de alarmare publică, mulţumiţi că autorităţile se pregătesc pentru a face faţă, Doame fereşte!- unei tragedii. „Mi se pare extraordinar. Stau în blocul L 39 şi, deşi locuiesc la etajul al doilea, sincer mi-e frică de ce s-ar putea înâmpla în cazul unui cutremur. Oamenii trebuie să ştie ce au de făcut şi cred că acestea exerciţii sunt necesare“, ne-a declarat Niculina Agapi(48 de ani), casnică.

Sursa: adevarul.ro

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-06-2011 07:14 PM de Covalciuc Bogdan.)
12-05-2011 03:48 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Concurs - ”Scări”
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:57 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 112
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:18 PM
» Mesaje: 762
» Vizualizări: 1058096
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:43 PM
» Mesaje: 128
» Vizualizări: 159283
Campionatul de tir al MAI
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:29 AM
» Mesaje: 5
» Vizualizări: 14
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:18 AM
» Mesaje: 100
» Vizualizări: 401
I.S.U. "Someș" al Județul...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:06 AM
» Mesaje: 128
» Vizualizări: 169142
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-05-2024 08:35 PM
» Mesaje: 125
» Vizualizări: 180669
Istoria pompierilor din I...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
15-05-2024 06:24 AM
» Mesaje: 27
» Vizualizări: 35452
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
15-05-2024 05:55 AM
» Mesaje: 337
» Vizualizări: 519881
Operațiuni aeromedicale S...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
15-05-2024 05:50 AM
» Mesaje: 169
» Vizualizări: 221456

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro