Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 35 voturi - 4.89 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești.
Autor Mesaj
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #41
RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti.
In sfarsit au construit dracia aia pe terenul de instructie, pe locul fostelor sereSmile) .

CornicaSmile), Teleru, Popescu....ehe, sincer imi e cam dor asa de acolo, dar n-as mai face-o inca odata.

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-01-2011 09:45 PM de Coffeeman.)
08-01-2011 09:41 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier_vechi Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 274
Alăturat: Sep 2010
Locatie:
Thanks: 518
Given 105 thank(s) in 39 post(s)

Mesaj: #42
RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti.
Si eu am facut scoala militara la Boldesti, dar n-as mai face acelasi lucru daca as putea intoarce timpul. Se comportau mizerabil cu elevii, plus ca am facut o foame acolo...Bine vorbesc de anii '93, nu stiu cum o mai fi acum.
09-01-2011 09:28 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #43
RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti.
Nici noi n-am dus-o extrem de bine, in mod sigur atunci era mai rau dar de foame...nu mai zic. In schimb ne-am adaptatSmile

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

09-01-2011 11:30 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
yzzazu Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 16
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 0
Given 3 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #44
RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti.
am si eu o intrebare adresata ofiterilor din IGSU.de ce se face diferenta intre elevii de la subofiteri si studentii de la academia de pompieri?sunt in practica in bucuresti la un detasament din Grupul de Interventie nr.2 si au venit si 4 studenti.ei au voie pentru a face rapoarte pentru decazarmare noi subofiterii,nu.ei au voie dupa orele 16 sa mearga in oras in fiecare zi,noi subofiterii,nu.si mai multe chestii care te face sa te simti injosit.....cred ca-mi pare rau ca mi-am ales meseria de pompier.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-01-2011 10:56 PM de Doru.)
31-01-2011 10:17 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
jerry Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 11
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 3
Given 26 thank(s) in -1 post(s)

Mesaj: #45
RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti.
(31-01-2011 10:17 PM)yzzazu Scris:  am si eu o intrebare adresata ofiterilor din IGSU.de ce se face diferenta intre elevii de la subofiteri si studentii de la academia de pompieri?sunt in practica in bucuresti la un detasament din Grupul de Interventie nr.2 si au venit si 4 studenti.ei au voie pentru a face rapoarte pentru decazarmare noi subofiterii,nu.ei au voie dupa orele 16 sa mearga in oras in fiecare zi,noi subofiterii,nu.si mai multe chestii care te face sa te simti injosit.....cred ca-mi pare rau ca mi-am ales meseria de pompier.

Daca tu ti-ai ales meseria de pompier pentru timp liber, permisii si invoiri, clar nu ai nimerit unde trebuia. Nu vreau sa fiu dur cu tine, dar sunt convins ca daca ai o problema si raportezi comandatului de subunitate, se poate rezolva. Frustrarea apare intotdeauna atunci cand nu esti informat corect. Tu ca militar trebuie sa vezi printre randuri si sa faci in asa fel incat sa treaca perioadele mai putin placute ceva mai repede. Si eu am facut aceeasi scoala de subofiteri, cu ceva timp in urma, si am tot respectul pentru aceasta arma si pentru profesionistii ei. Indiferent de sursa de incadrare, peste tot sunt uscaturi. Nu inseamna ca daca tu o sa termini cei dou ani de scoala o sa sti mai multa meserie decat unul care are 5 sau 10 ani de "foc" in sange. Dar poate fi si invers. Experienta nu suplineste cunostintele teoretice si reciproc.
Inca un lucru care, ar trebui deja sa il sti: a fi militar, in primul rand presupune unele privatiuni, iar in al doi-lea rand sa-ti vezi linistit de treaba ta si sa nu te preocupe prea mult ceea ce fac cei din jurul tau. Merita, pentru binele tau ca tu sa faci numai bine si sa nu te plangi de orice.
Nu ma intelege gresit, iti inteleg durerea, dar va mai trece inca multa apa pe Dunare pana romanii vor deveni americani. Sau mai bine zis, daca noi, cei mai tineri ne lamentam la chestii din astea si nu incercam ca macar prin purtarea noastra sa dam un exemplu celor mai in vasta sau superiorilor nostri, pentru a se putea schimba ceva in mentalitatea acestora, vom sfarsi prin a ne comporta asa cum se asteapta acestia. Adica la fel cum se comportau fostii militari in termen. Se plangeau de orice si abia asteptau sa "prinda" ceva favoruri. Atata timp cat o sa te porti ca un MT o sa fi tratat ca unul. Poarta-te cu demnitate, cu onoare si respect fata de toti din jurul tau, si mai mult ca sigur vei fi tratat la fel!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-01-2011 10:56 PM de Doru.)
31-01-2011 10:52 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
yzzazu Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 16
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 0
Given 3 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #46
RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti.
Da dar cand vezi ca se fac atatea diferente parca te simti cam injosit.dar gandesc optimist si mergem inainte."tot raul spre bine" parca asa e voraba aceea din batrani.
01-02-2011 10:59 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #47
RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti.
Aceste probleme se rezolva printr-o discutie cu cine v-a luat in tutela pe perioada stagiului. Sau cu comandantul detasamentului respectiv. Inainte de toate, interesati-va si de programul trimis de la scoala.

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

01-02-2011 11:38 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
yzzazu Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 16
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 0
Given 3 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #48
RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti.
am vorbit dar nu am rezoltat nimic.
Si inca un lucru care pe mine m-a lasat fara nici un cuvant de spus CUM ESTE SA VII IN STAGIU DE PRACTICA SI SA NU TE SCOATA LA INTESVENTII?motivul este ca loctiitorul este de la resurse umane si nu merge la interventie niciodata,deci nici noi nu o sa mergem.ce rost mai are stagiul de practica?
01-02-2011 08:57 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
constantin bursuc Offline
Membru junior
**

Mesaje: 46
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 42
Given 60 thank(s) in 3 post(s)

Mesaj: #49
RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti.
(31-01-2011 10:17 PM)yzzazu Scris:  am si eu o intrebare adresata ofiterilor din IGSU.de ce se face diferenta intre elevii de la subofiteri si studentii de la academia de pompieri?sunt in practica in bucuresti la un detasament din Grupul de Interventie nr.2 si au venit si 4 studenti.ei au voie pentru a face rapoarte pentru decazarmare noi subofiterii,nu.ei au voie dupa orele 16 sa mearga in oras in fiecare zi,noi subofiterii,nu.si mai multe chestii care te face sa te simti injosit.....cred ca-mi pare rau ca mi-am ales meseria de pompier.

Te-ai exprimat greşit încă de la început. TOATE CADRELE MILITARE AU DREPTUL SĂ ÎNTOCMEASCĂ RAPORT PERSONAL.
Îţi spun din proprie experienţă că studenţii Facultăţii de Pompieri, prin programa de practică pot solicita decazarmarea, dacă fac dovada că au familia sau o rudă în garnizoană. În programa de practică a elevilor de la Boldeşti nu este stipulat absolut nimic despre decazarmare.
În ceea ce ţine de învoire după orele 16, crede-mă, ţine de fiecare în parte. Dacă te dovedeşti neserios în faţa comandantului, bănuiesc că nu trebuie să-ţi mai spun care sunt consecinţele. Cool
Concluziile te las pe tine să le tragi. Poate că nu ar strica puţină iniţiativă şi atitudine din partea ta. Restul vine de la sine. Dincolo de gradele militare, suntem oameni. Sper că nu ţi-a scăpat din vedere tocmai acest aspect.
Sfat: răsfoieşte regulamentele şi însuşeşte-ţi drepturile.

Succes Smile

Nu există bine sau rău, ci doar rezultatul acţiunilor noastre
01-02-2011 09:03 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #50
RE: Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti.
Ok, si eu am facut stagii de practica destuleSmile adica 2 dar cei care ne luau in tutela era comandantii de detasamente, loctiitori sau ofiteri 3. Problema cu interventiile este cu dus si intors, pentru ca ei sunt raspunzatori de voi pe perioada stagiului de practica. Si la noi sunt elevi in stagiu, dar pana la ora 16 sunt pe masini iar cand fac serviciu la tura, suntem raspunzatori de ei. Cel care vine cu mine pe masina la vreo interventie, chiar daca nu va face nimic, doar se va uita sa mai prinda cate ceva, sau poate va face doar lucruri usoare, este raspunderea mea. Intr-adevar, este frumos sa iesiti si voi la interventii pentru ca asa prindeti experienta, dar in acelasi timp este destul de periculos.
La partea cu decazarmarea @constantin bursuc, are dreptate, in documentele de la scoala nu este stipulat nimic de genul asta, dar puteti intocmi raport in nume personal, pentru invoiri dupa ora 16 sau serviciu de 24H joi pentru a fi vineri, sambata si duminica liberi. Totul de tine de modalitatea de exprimare in fata cdt.
Asa ca multa bafta!

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-02-2011 09:51 PM de Coffeeman.)
01-02-2011 09:50 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Competiţia Naţională de D...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:36 AM
» Mesaje: 543
» Vizualizări: 118126
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 08:09 PM
» Mesaje: 761
» Vizualizări: 1049035
Rescue Great Day
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 07:51 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 8
Culturism și Fitness
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 07:35 AM
» Mesaje: 8
» Vizualizări: 53
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
30-04-2024 07:18 AM
» Mesaje: 525
» Vizualizări: 942482
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
30-04-2024 06:14 AM
» Mesaje: 97
» Vizualizări: 380
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
29-04-2024 06:56 AM
» Mesaje: 36
» Vizualizări: 50617
Școala de Subofițeri de P...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
29-04-2024 06:41 AM
» Mesaje: 1402
» Vizualizări: 1410883
Cagulă pompieri
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
28-04-2024 07:28 PM
» Mesaje: 7
» Vizualizări: 5598
Istoria pompierilor din ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
28-04-2024 01:33 PM
» Mesaje: 165
» Vizualizări: 214051

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro