Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
De ce e minunat sa fii barbat
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,632
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6482
Given 19221 thank(s) in 7984 post(s)

Mesaj: #43
RE: De ce e minunat sa fii barbat
Cele 50 de abilităţi necesare oricărui bărbat

Un bărbat poate să nu fie expert în nimic, dar trebuie să fie stăpân pe multe lucruri. Trebuie să aibă abilităţi şi deprinderi. Nu înseamnă însă să ţi le însuşeşti pe toate odată, ci să dezvolţi pe rând, pe măsură ce trec anii, câte o dibăcie. Unele ţin de rutina zilnică, altele presupun să faci faţă unor situaţii limită. În ambele cazuri, oamenii contează pe tine să o scoţi la capăt. Poţi începe cu cele ce urmează:

Citat:Un bărbat ar trebui să fie capabil:

Nr. 1 Să condenseze sfaturile bune într‑o frază. Odată, proaspăt dat afară dintr‑o slujbă care îmi plăcea, m‑am întâlnit cu un tip. Deştept, dar cu tendinţe de logoree. Mi‑am adunat forţele. Nu vroiam să‑l aud. Aveam nevoie de un sprijin şi ştiam că nu era el. Doar a oftat şi a zis: „Când nimeni nu‑ţi asigură spatele, trebuie să ţi‑l muţi”. Apoi a plecat. Cel mai bun sfat primit vreodată.

Nr. 2 Să‑şi dea seama dacă cineva minte. Fiecare are o teorie. Alege una şi testeaz‑o. De exemplu: mincinoşii schimbă repede subiectul. Când vorbesc, privesc în sus şi spre dreapta lor. Se vor uita uneori drept la tine şi vor afişa o faţă de mort. Mincinoşii nu folosesc prescurtări, nu‑şi ating niciodată pieptul sau inima, cu excepţia cazului în care gesticulează conştient. Adesea pun obiecte între tine şi ei, în timpul unei conversaţii.

Nr. 3 Să facă o poză. Bine încadrată.

Nr. 4 Să‑ţi numească o carte importantă. De veghe în lanul de secară nu (prea) contează. Chiar că nu. Tre’ să citeşti.

Nr. 5 Să ştie cât mai multe lucruri despre o trupă. Un tip cu care stai la masă ştie unde s‑a născut Cobain şi cine a fost profa lui de engleză din liceu. Altul poate să dezbată structura armonică a albumului The Eraser. Muzica nu cere un consens. Motley Crüe. Pink Martini. Editors. The Pogues. Nimeni nu agreează un atotştiutor, pentru că: 1) nu le poţi şti pe toate şi 2) muzica oferă lecţii diferite şi personale. Aşa că alege o trupă. În afară de Editors. Am auzit că s‑au despărţit.

Nr. 6 Să prepare carnea altundeva decât pe grătar. Încearcă s‑o frigi. S‑o înăbuşeşti. S‑o rumeneşti la cuptor. S‑o fierbi lent. S‑o prepari pe tigaie încinsă. Încearcă ostropel, fricassé, tocană. Toate astea te vor forţa să înţelegi destinaţiile şi funcţionalitatea diferitelor tipuri de carne. Grătarul va deveni o opţiune, nu o constrângere; o ustensilă, nu o distracţie de weekend. (vezi galeria foto)

Nr. 7 Să nu monopolizeze conversaţia.

Nr. 8 Să scrie o scrisoare. Atât de uşor. Atât de uşor de uitat. O structură de cinci paragrafe funcţionează binişor: spune de ce scrii. Dă detalii. Pune întrebări. Oferă noutăţi. Încheie întotdeauna convenţional. Dacă scrisul tău de mână e ilizibil, dactilografiază.

Nr. 9 Să cumpere un costum. Evită chilipirurile. Trebuie să ştii ce‑ţi place şi ce nu şi la ce îţi trebuie costumul (muncă, tribunal, înmormântări). Strânge ţesătura – dacă revine la forma iniţială fără să rămână boţită înseamnă că e un material de calitate. Trage uşor de nasturi. Dacă se bălăngăne sau par slăbiţi înseamnă că vor cădea mai devreme. Umerii sacoului trebuie să se aşeze drept pe umerii tăi: dacă se pleoştesc sau lasă cute în stofă, sacoul e prea mare. Mânecile sacoului nu au voie să ajungă mai jos de baza degetului mare – altminteri, cere un număr mai mic.

Nr. 10 Să practice trei stiluri de înot. Înotul câinesc nu se pune.

Nr. 11 Să arate respect, fără să fie un lingău. Respectă următoarele, în această ordine: vârstă, experienţă, palmares, reputaţie. Nu menţiona nici una dintre ele.

Nr. 12 Să dea un pumn. Stai destul de aproape, dar nu prea aproape. Balansează‑te din umeri, nu din braţ. Pumnii daţi de la distanţă nimeresc rar.
Aşa că uită de sving (sic). Treci prin tip (tot sic). Lungimea pe care o imprimi loviturii se exprimă în extensia de după punctul de contact. Reţine: oasele mâinii sunt mici şi se rup uşor. Ţi‑e mai bine dacă loveşti tare cu podul palmei. Dacă ţi se pare complicat, fă‑i cinste tipului cu o bere şi rezolvaţi problema amiabil.

Nr. 13 Să calculeze suprafeţe. Lăţimea înmulţită cu lungimea.

Nr. 14 Să lege un papion.

Pasul 1 - Fă un nod simplu, lăsând ceva mai multă lungime (2,5‑5 cm) la capătul lui A.
Pasul 2 - Dă A la o parte, îndoaie B în formă de fundă normală şi poziţionează‑l pe nodul deja făcut.
Pasul 3 - Lasă A să cadă vertical peste B îndoit.
Pasul 4 - Îndoaie A şi poziţionează‑l deasupra nodului astfel încât cele două capete să formeze o cruce.
Pasul 5 - Partea grea – trece capătul îndoit A pe sub şi prin spatele părţii stângi (stânga ta) a nodului şi prin bucla din spatele capătului îndoit B.
Pasul 6 - Strânge nodul creat, îndreptându‑l, mai ales în centru.
SURSA : http://www.esquire.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
14-01-2013 02:49 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
De ce e minunat sa fii barbat - Doru - 25-01-2011, 03:29 PM
RE: De ce e minunat sa fii barbat - Nimeni - 25-01-2011, 03:36 PM
RE: De ce e minunat sa fii barbat - Nimeni - 25-01-2011, 07:04 PM
RE: De ce e minunat sa fii barbat - Nimeni - 25-01-2011, 08:48 PM
RE: De ce e minunat sa fii barbat - Doru - 25-01-2011, 08:50 PM
RE: De ce e minunat sa fii barbat - Doru - 25-01-2011, 09:00 PM
RE: De ce e minunat sa fii barbat - Doru - 25-01-2011, 10:00 PM
RE: De ce e minunat sa fii barbat - Nimeni - 11-02-2011, 11:36 AM
RE: De ce e minunat sa fii barbat - Nimeni - 13-02-2011, 06:25 PM
RE: De ce e minunat sa fii barbat - mcfg - 14-02-2011, 10:15 AM
RE: De ce e minunat sa fii barbat - Nimeni - 14-02-2011, 01:24 PM
RE: De ce e minunat sa fii barbat - Nimeni - 07-05-2011, 08:27 PM
RE: De ce e minunat sa fii barbat - Doru - 31-03-2012, 09:20 PM
RE: De ce e minunat sa fii barbat - Covalciuc Bogdan - 14-01-2013 02:49 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Delta" al Județul...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Astăzi 07:40 PM
» Mesaje: 152
» Vizualizări: 206651
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:31 PM
» Mesaje: 131
» Vizualizări: 159590
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Tablagiu
Ieri 06:54 PM
» Mesaje: 5
» Vizualizări: 9968
Concurs - ”Scări”
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:57 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 117
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-05-2024 08:18 PM
» Mesaje: 762
» Vizualizări: 1058896
Campionatul de tir al MAI
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-05-2024 06:29 AM
» Mesaje: 5
» Vizualizări: 15
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-05-2024 06:18 AM
» Mesaje: 100
» Vizualizări: 402
I.S.U. "Someș" al Județul...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-05-2024 06:06 AM
» Mesaje: 128
» Vizualizări: 169298
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-05-2024 08:35 PM
» Mesaje: 125
» Vizualizări: 180771
Istoria pompierilor din I...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
15-05-2024 06:24 AM
» Mesaje: 27
» Vizualizări: 35514

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro