Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 15 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Avram Iancu" al Județului Cluj
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,626
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6471
Given 19207 thank(s) in 7980 post(s)

Mesaj: #293
RE: I.S.U. "Avram Iancu" al Judetului Cluj
Intervenție cu peripeții a pompierilor dejeni. Au rămas împotmoliți pe o stradă din Ocna Dejului

[Imagine: screenshot_425.png]

[Imagine: screenshot_426.png]

[Imagine: screenshot_427.png]

[Imagine: screenshot_428.png]

[Imagine: screenshot_429.png]

Citat:Un apel la 112 anunțat în noaptea de vineri spre sâmbătă izbucnirea unui incendiu la hornul unei case din cartierul Ocna Dejului. O intervenție ce părea ușoară a pompierilor s-a transformat într-o luptă cu noroaiele.

Două autospeciale de pompieri ale Detașamentului de Pompieri Dej au fost trimise spre locul solicitării, pe strada Vânătorilor din Ocna Dejului, însă doar una a ajuns până aproape de casa al cărei horn a luat foc, cealaltă mașină de pompieri fiind retrimisă în stație.

Incendiul a fost unul mic, fără probleme pentru pompierii dejeni, care deși ar fi trebuit să finalizeze intervenția în doar câteva minute, au avut de muncit serios pentru a se reîntoarce la bază.

Autospeciala de stingere a incendiilor a fost scoasă cu greu de către pompieri de pe strada plină de pietriș și noroaie, stradă care se află de mai mult timp în lucrări de reabilitare, aici derulându-se un proiect de introducere a canalizării și apei pentru locuitori, pentru ca ulterior strada să fie reabilitată. Lucrările sunt însă departe de a fi finalizate, deși termenul de execuție este de mult timp depășit, astfel că localnicii sunt nevoiți să îndure zilnic condiții de evul mediu într-o zonă care se pretinde a face parte dintr-un oraș european.

După zeci de manevre înainte și înapoi, ajutați de polițiști și de colegi, pompierii au reușit până la urmă să scape din infernul noroaielor din Ocna Dejului.

Ne întrebăm ce s-ar fi întâmplat dacă incendiul ar fi fost unul mai puternic, care să afecteze și casa ori locuințele din jur. Cum ar fi putut interveni pompierii cu autospecialele din dotare, având în vedere că pe respectiva străduță de abia poate circula un autoturism 4X4 în astfel de condiții.

La final, în loc să mulțumească pompierilor că prin intervenția lor au împiedicat extinderea incendiului la casă, localnicii s-au arătat nemulțumiți de faptul că autospeciala de stingere a incendiilor a creat șanțuri adânci în drumul său spre intervenție și, mai ales, înapoi, în loc să-și îndrepte nemulțumirile către responsabilii din Primăria Dej pentru starea deplorabilă a drumului.
SURSA : http://someseanul.ro/




"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
26-11-2016 09:06 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. - maf150 - 14-02-2012, 12:29 AM
RE: I.S.U. "Avram Iancu" al Judetului Cluj - Covalciuc Bogdan - 26-11-2016 09:06 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:09 PM
» Mesaje: 761
» Vizualizări: 1048135
Rescue Great Day
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:51 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 7
Culturism și Fitness
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:35 AM
» Mesaje: 8
» Vizualizări: 52
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:18 AM
» Mesaje: 525
» Vizualizări: 941574
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:14 AM
» Mesaje: 97
» Vizualizări: 380
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
29-04-2024 06:56 AM
» Mesaje: 36
» Vizualizări: 50564
Școala de Subofițeri de P...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
29-04-2024 06:41 AM
» Mesaje: 1402
» Vizualizări: 1410332
Cagulă pompieri
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
28-04-2024 07:28 PM
» Mesaje: 7
» Vizualizări: 5556
Istoria pompierilor din ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
28-04-2024 01:33 PM
» Mesaje: 165
» Vizualizări: 213788
ACCIDENTELE RUTIERE si pr...
Ultimul mesaj a fost postat de: Baloo
28-04-2024 06:24 AM
» Mesaje: 177
» Vizualizări: 247249

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro