Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 10 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompierii din S.U.A. / U.S. Firefighters
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,151
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7807
Given 7229 thank(s) in 3493 post(s)

Mesaj: #25
RE: U.S. Fire Departments and Firefighters
3.500 de pompieri încearcă să stingă incendiul uriaș din California

Citat:18 incendii majore de vegetaţie ard în prezent pe teritoriul Californiei, iar flăcările au mistuit până acum 90 de mii de hectare. Cel puţin şase oameni au murit. Focul este ţinut sub control doar în proporţie de 5% iar vântul, canicula şi umiditatea scăzută îngreunează misiunea miilor de pompieri chemaţi să intervină.

<iframe src="https://www.digi24.ro/embed/stiri/externe/mapamond/3-500-de-pompieri-incearca-sa-stinga-incendiul-urias-din-california-971933?video=0&width=570&height=320" allowfullscreen marginwidth="0" marginheight="0" align="top" scrolling="No" frameborder="0" hspace="0" vspace="0" width="570" height="320" ></iframe>

Incendiul Carr, aşa cum l-au numit pompierii, arde necontrolat în nordul Californiei de o săptămână şi a ajuns la periferia unui oraş cu 90 de mii de locuitori.

„Am locuit toată viaţa în această comunitate şi niciodată nu am văzut un foc atât de distructiv în această zonă. Am fost cu pompierii pe teren să văd distrugerile. Pot să spun că pompierii au făcut o muncă extraordinară în lupta cu incendiul”, spune Leonard Moty, oficial local.

3.500 de pompieri şi o escadrilă de 17 elicoptere specializate în stingerea incendiilor intervin la faţa locului. Preşedintele Donald Trump a declarat stare de urgenţă în zonă, astfel încât să poată fi folosite resurse federale în lupta cu flăcările.

„Oamenii aceia au lucrat ture de peste 48 de ore. Doar adrenalina îi mai ţinea în picioare. Au făcut tot ce au putut să salveze clădiri. Nu există nicio îndoială. Mai este mult de lucru. Abia a început sezonul incendiilor”, declară unul dintre pompierii care a intervenit în incendiu.

În zonele de unde oamenii au fost evacuaţi au început să apară hoţii, care vizează casele părăsite în grabă de localnici.

„Am intensificat patrulele în toate cartierele. Pe oricine vedem în acele cartiere şi nu are un motiv legitim să fie acolo, va fi arestat pentru furt sau pentru altceva”, afirmă un polițist loal.

De la începutul anului şi până acum, în California au fost înregistrate peste 3.300 de incendii de vegetaţie. Numărul este peste media ultimilor cinci ani, arată datele oficiale ale pompierilor.
SURSa : https://www.digi24.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
30-07-2018 05:34 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: U.S. Fire Departments and Firefighters - Homefire News - 30-07-2018 05:34 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Concurs - ”Scări”
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:57 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 112
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:18 PM
» Mesaje: 762
» Vizualizări: 1058061
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:43 PM
» Mesaje: 128
» Vizualizări: 159262
Campionatul de tir al MAI
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:29 AM
» Mesaje: 5
» Vizualizări: 14
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:18 AM
» Mesaje: 100
» Vizualizări: 401
I.S.U. "Someș" al Județul...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:06 AM
» Mesaje: 128
» Vizualizări: 169125
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-05-2024 08:35 PM
» Mesaje: 125
» Vizualizări: 180660
Istoria pompierilor din I...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
15-05-2024 06:24 AM
» Mesaje: 27
» Vizualizări: 35450
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
15-05-2024 05:55 AM
» Mesaje: 337
» Vizualizări: 519841
Operațiuni aeromedicale S...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
15-05-2024 05:50 AM
» Mesaje: 169
» Vizualizări: 221444

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro