Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 35 voturi - 4.89 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești.
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,145
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7805
Given 7225 thank(s) in 3493 post(s)

Mesaj: #1391
RE: Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești.
LISTA PROVIZORIE cu rezultatele obținute de candidați la probele de concurs, care participă pe locurile comune la concursul de admitere în Şcoala de Subofiţeri de Pompieri şi Protecţie Civilă „Pavel Zăgănescu” – Boldeşti / Sesiunea aprilie -iunie 2023

Pe 300 de locuri disponibile au concurat 281 candidați si au promovat 218 !
Candidații promovați vor fi contactați de către unitățile de recrutare în vederea planificării pentru efectuarea examinării medicale.

LINK : https://www.scoaladepompieri.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-05-2023 04:59 PM de Homefire News.)
29-05-2023 04:56 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier leneș , Covalciuc Bogdan , Pompier tălpaș , Aggressive Firefighter , Pompier_vechi
{myadvertisements[zone_3]}
Frezqk Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 1
Alăturat: Sep 2023
Locatie:
Thanks: 0
Given 6 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #1392
Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești.
Salutare! Sunt la liceu uman si mi-as dori sa dau admitere la scoala de subofiteri, as dori sa stiu cu cate luni inainte trebuie sa ma pregatesc pentru proba sportiva si proba scrisa.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-09-2023 07:44 PM de Pompier tălpaș.)
23-09-2023 12:40 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , Aggressive Firefighter , Pompier leneș , Homefire News , Covalciuc Bogdan , Pompier_vechi
{myadvertisements[zone_3]}
Subofițer pompier Offline
Moderator
*******

Mesaje: 80
Alăturat: Oct 2020
Locatie:
Thanks: 1601
Given 310 thank(s) in 75 post(s)

Mesaj: #1393
RE: Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" B...
@Frezqk Pregătește-te ! ...din timp.

Citat:Proba de evaluare a performanțelor fizice

Se susține la sediul școlii, conform planificării.
Evaluarea performanțelor fizice se va sustine prin parcurgerea traseului practic aplicativ prezentat în videoclipul atașat. Traseul trebuie parcurs într-un timp de maxim 2 minute și 15 secunde.
Precizările generale referitoare la proba „traseu practic-aplicativ“, baremul de notare, precum și componența acestuia sunt detaliate în Anexa nr. 3^2 la Ordinul M.A.I. nr. 177/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Schiță traseu aplicativ.
Pentru susţinerea probelor sportive candidaţii vor fi echipaţi corespunzător.
La proba de evaluare a performanței fizice nu se admit contestații, repetări sau reexaminări.


b.) Proba de evaluare a cunoștințelor

Se susținela sediul școlii, de către candidații care au promovat proba de evaluare a performanței fizice și constă în susținerea unui test grilă la disciplina - matematică.
Pentru a promova proba de evaluare a cunoștințelor, candidații trebuie să obțină numărul minim de puncte stabilit, echivalent al notei 5.
Departajarea candidaţilor cu note finale egale se face aplicând, în ordine, următoarele criterii:
media generală obținută la examenul național de bacalaureat;
nota obţinută la proba scrisă la Limba şi literatura română din cadrul examenului național de bacalaureat;
nota obţinută la proba scrisă obligatorie a profilului din cadrul examenului național de bacalaureat;
nota obţinută la proba scrisă la alegere a profilului și specializării din cadrul examenului național de bacalaureat;
media aritmetică a mediilor anuale obținute pe parcursul studiilor liceale la a doua limbă străină, potrivit foii matricole.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-09-2023 08:01 PM de Subofițer pompier.)
23-09-2023 08:00 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , Covalciuc Bogdan , Pompier paramedic , Aggressive Firefighter , Pompier leneș , Homefire News , Pompier_vechi
{myadvertisements[zone_3]}
Subofițer pompier Offline
Moderator
*******

Mesaje: 80
Alăturat: Oct 2020
Locatie:
Thanks: 1601
Given 310 thank(s) in 75 post(s)

Mesaj: #1394
RE: Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești.
Șase elevi ai Şcolii de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești au început astăzi primul lor stagiu de practică, în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Porolissum” al județului Sălaj.
[Imagine: 391727716-649073940699490-3376068088356391565-n.jpg]
Citat:Șase elevi ai Şcolii de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești au început astăzi primul lor stagiu de practică, în cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență “Porolissum” al județului Sălaj. Elevii au fost repartizați la subunitățile inspectoratului, unde se vor pregăti alături de salvatorii profesioniști ai unității.

Cu sprijinul și sub îndrumarea tutorilor profesionali cu experiență, elevii vor afla tainele meseriei de pompier și își vor fundamenta pregătirea prin îmbinarea cunoștințelor teoretice dobândite cu aspectele practice.

Le dorim mult succes și ne dorim ca această perioadă să reprezinte o fundație solidă în viitoarea carieră de salvatori profesioniști.
SURSA info : ISU Salaj
16-10-2023 03:01 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , Pompier leneș , Homefire News , Covalciuc Bogdan , Aggressive Firefighter , Pompier_vechi
{myadvertisements[zone_3]}
Subofițer pompier Offline
Moderator
*******

Mesaje: 80
Alăturat: Oct 2020
Locatie:
Thanks: 1601
Given 310 thank(s) in 75 post(s)

Mesaj: #1395
RE: Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești.
11 elevi ai Şcolii de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești au început primul lor stagiu de practică, în cadrul ISU Botoșani.
[Imagine: 393420158-650594067206184-687516215027997365-n.jpg]
Citat:Șerban, Adrian, Alexandru, Gabriel-Andrei, Robert, Iulian, Alexandru, Mihai, David-Iulian, Emanuel și Mihai Sebastian sunt 11 tineri din Botoșani care urmează cursurile Școlii de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești. Și-au dorit foarte mult să devină pompieri așa că s-au pregătit și au reușit să promoveze examenul de admitere în cadrul școlii.
Până aproape de sfârșitul lunii decembrie, ei se vor afla în practică, alăturându-se colegilor din cadrul Detașamentului de Pompieri Dorohoi.
În această perioadă, elevii subofițeri vor parcurge și modulul "Acordarea primului ajutor calificat și aplicarea tehnicilor de descarcerare".
Sunt tineri încrezători care au așteptat cu nerăbdare această perioadă în care vor avea posibilitatea să învețe cum trebuie să intervină în situații de urgență.
Noi le dorim succes și suntem siguri că această experiență le va fi de folos.
SURSA info : ISU Botoșani
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-10-2023 10:57 AM de Subofițer pompier.)
17-10-2023 10:53 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier leneș , Homefire News , Covalciuc Bogdan , Aggressive Firefighter , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Subofițer pompier Offline
Moderator
*******

Mesaje: 80
Alăturat: Oct 2020
Locatie:
Thanks: 1601
Given 310 thank(s) in 75 post(s)

Mesaj: #1396
RE: Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești.
E oficial
️O nouă sesiune de admitere la Şcoala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești sesiunea octombrie 2023 – februarie 2024
Înscrierile încep miercuri, 1️⃣8️⃣ octombrie.
La concursul de admitere în Şcoala de Subofiţeri de Pompieri şi Protecţie Civilă „Pavel Zăgănescu” – Boldeşti, se candidează pe 300 de locuri, astfel:
- Subofiţer de pompieri şi protecţie civilă Total: 275
fireman11 255 IGSU, 10 beneficiari externi, 10 Republica Moldova ;
- Maistru militar auto Total: 25
fireman11 15 IGSU, 2 IGPR, 2 IGJR, 2 IGAv, 4 DGL
[Imagine: Main-picture-1.jpg]
?ORGANIZAREA ȘI DESFĂȘURAREA CONCURSURILOR DE ADMITERE
• În perioada 18 octombrie – 05 noiembrie 2023 (inclusiv în zilele de sâmbătă și duminică), candidații pot depune cererile de înscriere, exclusiv în format electronic, la adresa de e-mail a unității de recrutare (structurile de resurse umane cu sarcini de recrutare) aflate în unitățile din subordinea Inspectoratului General pentru Situații de Urgență
• Depunerea documentelor pentru dosarul de recrutare - până la data de 24 noiembrie;
• Evaluarea psihologică a candidaților se realizează în conformitate cu Dispoziția directorului Centrului de Psihosociologie al MAI, potrivit planificării întocmite împreună cu structurile cu atribuții de recrutare. o
• Susținerea probei de evaluare a performanței fizice - în perioada 7 – 13 decembrie 2023;
• Susținerea probei de evaluare a cunoștințelor - 16 decembrie 2023.
Detalii privind înscrierea, procesul de recrutare și susținerea examenelor găsiți pe site-ul Ministerului Afacerilor Interne, la secțiunea Carieră, subsecțiunea Instituții de învățământ/formare profesională – ADMITERE 2023 – LA ȘCOLILE POSTLICEALE ALE M.A.I., SESIUNEA OCTOMBRIE 2023 – FEBRUARIE 2024 https://www.mai.gov.ro si pe https://www.scoaladepompieri.ro
17-10-2023 02:17 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Covalciuc Bogdan , Aggressive Firefighter , Pompier tălpaș , Pompier_vechi
{myadvertisements[zone_3]}
Subofițer pompier Offline
Moderator
*******

Mesaje: 80
Alăturat: Oct 2020
Locatie:
Thanks: 1601
Given 310 thank(s) in 75 post(s)

Mesaj: #1397
RE: Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești.
2 elevi ai Şcolii de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești au început primul lor stagiu de practică, în cadrul ISU Giurgiu.
[Imagine: 393415231-362214836159404-8299864064615565425-n.jpg]
Citat:Dragoș și Florentin sunt doi tineri care urmează cursurile Școlii de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" din Boldești. Și-au dorit foarte mult să devină pompieri așa că s-au pregătit și au reușit să promoveze examenul de admitere în cadrul școlii.
La absolvire, unul dintre ei va deveni subofițer, iar celălalt maistru militar.
Până aproape de sfârșitul lunii decembrie, ei se vor afla în practică, alăturându-se colegilor din cadrul Detașamentului de Pompieri Giurgiu.
În această perioadă, elevul subofițer va parcurge și modulul "Acordarea primului ajutor calificat și aplicarea tehnicilor de descarcerare".
Sunt tineri încrezători care au așteptat cu nerăbdare această perioadă în care vor avea posibilitatea să învețe cum trebuie să intervină în situații de urgență.
Noi le dorim succes și suntem siguri că această experiență le va fi de folos.
SURSA info : ISU Giurgiu
18-10-2023 10:55 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Covalciuc Bogdan , Aggressive Firefighter , Pompier tălpaș , Pompier_vechi
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,145
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7805
Given 7225 thank(s) in 3493 post(s)

Mesaj: #1398
RE: Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești.
Prima fată din județul Olt, care a fost admisă la Scoala de Subofiteri Pompieri si Protectie Civila Pavel Zaganescu Boldesti .
[Imagine: 402660588-658019343143043-6073325796972865212-n.jpg]
Citat:Luciana a ales o meserie în care ponderea bărbaților este mult mai mare decât a femeilor, dar acest lucru o motivează și mai mult în procesul de formare. Îți dorește să se întoarcă acasă, în Olt, după finalizarea studiilor și să-și pună cunoștințele în slujba cetățenilor.
Bună, Luciana! Te rog să ne spui câteva lucruri despre tine ?
Mă numesc Alexandrescu Luciana-Claudia, sunt elevă la Școala de subofițeri pompieri și protecție civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești, specializarea pompieri și protecție civilă, am 25 de ani și sunt din Constantinești, localitatea ce aparține de orașul Scornicești.
Întrebarea firească, pe care probabil ai primit-o de nenumărate ori, este de ce ai ales să faci o meserie care până acum câțiva ani se identifica aproape în totalitate cu bărbații?
Mi-am dorit acest lucru încă din copilărie, de fiecare dată când îi vedeam pe pompieri îi asociam cu niște eroi și mi-am spus că vreau să fiu și eu asemenea lor. Deși am terminat facultatea și am lucrat o perioadă în alt domeniu, am simțit mereu că locul meu nu e acolo și acest lucru m-a ambiționat și mai mult să-mi urmez visul de a deveni pompier.
Știm că principala provocare pentru fete la examenul de admitere este traseul aplicativ, cum ai reușit să parcurgi într-un timp atât de scurt un traseu care le pune mari probleme chiar și băieților?
Din momentul în care am aflat că se pot înscrie și fetele la școala de pompieri, mi-am spus că trebuie neapărat să încerc și eu. Chiar dacă în primii doi ani traseul aplicativ mi-a pus probleme și nu am reușit să-l parcurg în timpul stabilit, nu m-am dat bătută. Știam că asta îmi doresc cel mai mult să fac și cu ambiție, determinare și multă pregătire fizică, am reușit. M-a ajutat mult și faptul că părinții și sora mea m-au susținut întotdeauna și m-au încurajat să nu renunț și să îmi urmez visul.
Cum a fost primul impact cu acest mediu cazon ?
A fost ceva diferit, nu este foarte ușor...deșteptarea la ora 5.45, înviorarea, apoi orele de curs, sunt multe de învățat, dar în același timp îmi place foarte mult și mă bucur de fiecare moment și de fiecare experiență.
Ce ne poți spune despre perioada de practică?
Prima săptămână de practică mi-am desfășurat-o la Detașamentul Slatina, iar în următoarea lună am parcurs cursul de prim ajutor, la ISU Dâmbovița.
Cum a fost prima misiune la care ai participat?
A fost o experiență interesantă, chiar dacă a fost un incendiu la care s-a acționat mai bine de șase ore, în localitatea Cungrea. Am încercat să analizez tot ce făceau colegii mei și am pus în practică noțiunile pe care le-am acumulat la Boldești.
Mulțumim, Luciana! Îți dorim mult succes, îți ținem pumnii și sperăm ca toate visurile tale să se transforme în realizări!
SURSA info : ISU Olt

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
22-11-2023 02:51 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Pompier tălpaș , Pompier_vechi
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,632
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6482
Given 19217 thank(s) in 7984 post(s)

Mesaj: #1399
RE: Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești.
Vineri, 24 noiembrie a.c., la Şcoala de Subofiţeri de Pompieri şi Protecţie Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldeşti s-a desfășurat ceremonia acordării gradului militar de „sergent major” absolvenţilor promoţiei noiembrie 2023, în calificările „subofiţer de pompieri şi protecţie civilă”, respectiv „subofițer administrativ”.
[Imagine: 405849588-859749205940392-3564312062271598032-n.jpg]
Citat:Festivitatea, desfăşurată în prezenţa domnului chestor principal de poliție, Valentin Minoiu, a domnului prim-adjunct al inspectorului general din cadrul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, colonel dr.ing. Constantin Florea, a domnului subprefect Marius Soare, a reprezentanţilor inspectoratelor judeţene pentru situaţii de urgenţă, a autorităţilor judeţene şi locale, părinţilor şi apropiaţilor tinerilor absolvenţi, a avut o rezonanţă aparte pentru aceştia, marcând începutul carierei de salvator în slujba comunităţii.
Ca element de noutate, pe lângă rezultatele bune și foarte bune obţinute pe durata şcolarizării, cât şi la examenul de absolvire, din această promoție fac parte pe lângă cei 274 de absolventi ai calificării „subofițer de pompieri și protecție civilă” și 25 de absolvenți ai calificării „subofițer administrativ”, fiind prima generație care dobândește această competență.
Calitatea pregătirii elevilor în această instituţie de învăţământ a fost demonstrată de rezultatele obţinute la sfârşitul perioadei de şcolarizare, mediile generale de absolvire pe cele două calificări fiind: la „subofiţeri de pompieri şi protecţie civilă” -8,89, iar la „subofițeri administrativi” - 8,90.
Pe plăcile de onoare au fost inscripţionate numele şefului promoţiei subofiţerilor de pompieri şi protecţie civilă,MATEI T. MARIUS-IONEL , absolvent cu media 9,71 şi, respectiv, al promoţiei subofițerilor administrativi, BRAGAGIU D. SIMONA-ADELINA, absolvent cu media 9,69, fiind prima fată „șef de promoție” din istoria școlii.
Demersul didactic vizează formarea competenţelor necesare îndeplinirii eficiente a misiunilor specifice şi modelarea personalităţii absolvenţilor potrivit valorilor umanistice şi etice, astfel încât aceştia să demonstreze o atitudine civică ireproşabilă atât în activitatea profesională, cât şi în viaţa de zi cu zi.

Vineri, 24 noiembrie a.c., la Şcoala de Subofiţeri de Pompieri şi Protecţie Civilă „Pavel...

Publicată de Scoala de Subofiteri Pompieri si Protectie Civila Pavel Zaganescu Boldesti pe Vineri, 24 noiembrie 2023

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
25-11-2023 08:18 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Bătrânul pompier , Pompier_vechi
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,145
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7805
Given 7225 thank(s) in 3493 post(s)

Mesaj: #1400
RE: Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă "Pavel Zăgănescu" Boldești.
Jur credință patriei mele, România!

Citat:Ceremonia depunerii jurământului militar de către cei mai tineri elevi din Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești, promoția februarie - decembrie 2024.

Astăzi am asistat la un moment deosebit de emoționant!

Cei 296 elevi de la Scoala de Subofiteri Pompieri si Protectie...

Publicată de IGSU - Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta, Romania pe Vineri, 15 martie 2024

#LIVE Jur credință patriei mele, România!

În acest moment puteți urmări Ceremonia depunerii jurământului militar de către cei mai tineri elevi din Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești, promoția februarie - decembrie 2024.

Publicată de IGSU - Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta, Romania pe Vineri, 15 martie 2024

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-03-2024 06:18 PM de Homefire News.)
15-03-2024 06:16 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Istoria pompierilor din I...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Astăzi 06:24 AM
» Mesaje: 27
» Vizualizări: 35358
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 06:00 AM
» Mesaje: 99
» Vizualizări: 397
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 05:55 AM
» Mesaje: 337
» Vizualizări: 518715
Operațiuni aeromedicale S...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 05:50 AM
» Mesaje: 169
» Vizualizări: 221295
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 08:54 PM
» Mesaje: 1140
» Vizualizări: 1445886
Powerlifting
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:08 PM
» Mesaje: 3
» Vizualizări: 34
Kempō Karate
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:55 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 8
I.S.U. "Bucovina" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
12-05-2024 08:28 PM
» Mesaje: 279
» Vizualizări: 386874
I.S.U. "Constantin Ene" a...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
12-05-2024 04:56 PM
» Mesaje: 157
» Vizualizări: 243447
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
11-05-2024 07:33 AM
» Mesaje: 127
» Vizualizări: 158687

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro