Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 15 voturi - 4.73 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Bucovina" al Judetului Suceava
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,635
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2309
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #148
RE: I.S.U. "Bucovina" al Judetului Suceava
Citat:(FOTO/VIDEO) Lipoveni-ul își ia tributul

Miercuri, 10 iulie, la ora 18, Grupa operativă a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Bucovina” al judeţului Suceava şi două echipaje de salvatori de la Detaşamentul Suceava, au intervenit în urma apelului pe 112, ce anunţa dispariţia sub apele lacului Lipoveni a unui tânăr în vârstă de 17 ani.

Căutările au început cu barca pneumatică şi cu accesoriile specifice acestui tip de misiune, după care, cu ajutorul unui sonar, un aparat destinat descoperirii şi determinării de la suprafaţă a obiectelor aflate sub apă, s-a limitat zona în care s-ar fi putut afla trupul tânărului.

Misiunea s-a desfăşurat până la miezul nopţii, iar pentru vizibilitate s-a folosit un balon special de iluminat. La solicitarea colonelului Dan Hoffman, s-a luat hotărârea ca un echipaj de scafandri de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Mihail Grigore Sturdza” al judeţului Iaşi să vină în sprijinul colegilor suceveni.

Ieri, 10 iulie, misiunea s-a reluat la prima oră. Pompierii au marcat perimetrul indicat de martorii care au văzut ultima oară victima, dar şi în care au fost semnalate modificări semnificative pe sonar. După ce au făcut toate pregătirile necesare, scafandrii au început căutările din apropierea malului spre largul apei. Trupul minorului a fost reperat, după aproximativ jumătate de oră, la o distanţă de aproximativ 15 metri de dig. După ce a fost scos pe uscat, a fost predat organelor abilitate.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență readuce la cunoştinţa populaţiei câteva reguli ce trebuie respectate la scăldat, cu scopul de a evita pe viitor astfel de tragedii. În primul rând, scăldatul trebuie făcut doar în locuri special amenajate. Este bine să nu vă aventuraţi să vă scăldaţi, dacă nu înotaţi bine ori nu aveţi deprinderile necesare sau să evitaţi înotul solitar, fără a avea alte persoane prin apropiere. De asemenea, este interzis să înotaţi în stare de ebrietate sau pe timp de noapte şi e de preferat să evitaţi folosirea saltelelor cu aer, a camerelor de cauciuc sau a scândurilor. Pentru că tragediile cele mai mari sunt atunci când copiii se îneacă, părinţii trebuie să supravegheze în permanenţă comportamentul lor lângă şi în apă. Să nu-i lase nicio clipă singuri. Nu în ultimul rând, recomandă să evitaţi scăldatul în zone în care, anterior, ştiţi că s-au mai produs incidente, ultimul exemplu, al lacului de acumulare de la Lipoveni, fiind cel mai concludent în acest sens.

[Imagine: DSC_04081.jpg]

[Imagine: DSC_0419.jpg]

[Imagine: DSC_0444.jpg]



SURSA: http://suceavalive.ro/fotovideo-lipoveni...-tributul/
Citat:Incendiu la un centru de prelucrare a laptelui din Suceava

Un incendiu a izbucnit, vineri dimineață, la un centru de prelucrare a laptelui din comuna suceveană Panaci, modernizat prin SAPARD, flăcările afectând acoperișul clădirii și instalația de prelucrare.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Suceava, Alin Găleată, a declarat că pentru lichidarea incendiului au intervenit pompierii militari din Vatra Dornei cu trei autospeciale.

Găleată a spus că flăcările au afectat acoperișul clădirii și instalația de prelucrat laptele, iar prin intervenția pompierilor s-a reușit salvarea a două autoturisme și a altor clădiri din curtea unității, precum și a unei pensiuni aflate în apropiere.

Șeful ISU Suceava, colonel Dan Hoffman, a declarat, la rândul său, că incendiul a izbucnit din cauza unui scurtcircuit la instalația de climatizare care asigură răcirea în spațiile de producție.

Centrul de prelucrare a laptelui din comuna Panaci a fost modernizat printr-un proiect finanțat prin programul SAPARD.

Mediafax

[Imagine: 72677.jpg]

SURSA: http://www.reporterntv.ro/stire/incendiu...in-suceava
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-07-2013 12:01 AM de maf150.)
12-07-2013 11:59 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Bucovina" al Judetului Suceava - silviutacaciuc - 10-10-2012, 10:25 AM
RE: I.S.U. "Bucovina" al Judetului Suceava - maf150 - 12-07-2013 11:59 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:33 AM
» Mesaje: 127
» Vizualizări: 158033
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:52 AM
» Mesaje: 98
» Vizualizări: 385
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompierul somnoros
10-05-2024 07:03 AM
» Mesaje: 336
» Vizualizări: 517760
Justiție, investigații, m...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 07:03 AM
» Mesaje: 494
» Vizualizări: 18318
I.S.U. "Nicolae Iorga" al...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 06:32 AM
» Mesaje: 319
» Vizualizări: 385993
A fost cutremur.ro
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 05:56 AM
» Mesaje: 49
» Vizualizări: 14861
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
07-05-2024 07:42 PM
» Mesaje: 529
» Vizualizări: 947347
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
06-05-2024 06:55 PM
» Mesaje: 1139
» Vizualizări: 1442667
I.S.U. "Mihail Grigore St...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
06-05-2024 06:27 PM
» Mesaje: 235
» Vizualizări: 323214
Rent a car Otopeni
Ultimul mesaj a fost postat de: paraschivrazvan25
06-05-2024 05:08 PM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 80

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro