Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 15 voturi - 4.73 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Bucovina" al Judetului Suceava
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,140
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7802
Given 7210 thank(s) in 3486 post(s)

Mesaj: #161
RE: I.S.U. "Bucovina" al Judetului Suceava
15 intervenţii ale pompierilor suceveni în 24 de ore


[Imagine: 318993maxim.jpg]

Citat:În ultimele 24 de ore, echipajele pompierilor militari suceveni au intervenit în 15 misiuni. 10 au fost intervenţii ale pompierilor paramedici SMURD, din care trei la accidente rutiere, şi patru au fost la incendii. Ultima misiune contabilizată a fost una de monitorizare a râului Bistriţa, pentru a se observa dacă există pericol de inundare. Din fericire, în prezent nu este cazul ca locuitorii din acele zone să-şi facă griji.

În ceea ce priveşte incendiile, trei dintre acestea au izbucnit, cel mai probabil, din cauze specifice sezonului rece.
Cel mai puternic incendiu s-a consumat luni, în jurul orei 16:00, în municipiul Fălticeni, la gospodăria Elenei D., unde flăcările au distrus 70 de metri pătraţi din acoperişul casei, 10 metri pătraţi din planşeu şi alte bunuri materiale. Din fericire, prin intervenţia promptă a militarilor de la Detaşamentul de pompieri Fălticeni, au fost salvate restul casei şi anexele gospodăreşti aflate în apropiere. Cel mai probabil, focul a izbucnit din cauza scânteilor provenite din coşul de fum deteriorat.
Un alt incendiu a avut loc luni, în jurul orei 22:30, în localitatea Poiana Stampei unde, cel mai probabil din cauza unui scurtcircuit produs la un conductor electric defect, un autoturism, al cărui proprietar este Ionel A., a ars în proporţie de 70%.
De altfel, pentru raionul de intervenţie al Detaşamentului de pompieri Vatra Dornei, au fost 24 de ore pline. Acestea au început cu un incendiu la un coş de fum şi au continuat cu trei accidente rutiere şi incendiul la autoturism.

Două dintre accidentele rutiere s-au produs pe raza localităţii Poiana Stampei, iar unul pe raza localităţii Argestru.

Primul accident rutier a avut loc luni, la ora 16:56, pe DN 17, şi au fost implicate două microbuze în care se aflau, în total, 10 persoane. Doar trei dintre acestea, Maria M. (52 ani), Aglaia H. (57 ani) şi Gheorghe V. (41 ani), au avut nevoie de îngrijiri medicale şi au fost transportate la spital cu ambulanţe SMURD şi SAJ.
Al doilea accident rutier a avut loc în noaptea de luni spre marţi, la ora 4:45, tot pe DN 17, pe raza comunei Poiana Stampei. Un autoturism a intrat în coliziune cu un autotren. Şi din acest accident au rezultat trei victime, neîncarcerate şi conştiente - Ştefan T. (64 ani), Elena F. (32 ani) şi Emilian F. (72 ani). Şi acestea au fost transportate la spital.
Ultimul accident rutier a fost înregistrat marţi dimineaţa, la ora 7:48, pe raza localităţii Argestru, la intrare în municipiul Vatra Dornei (DN 17). Accidentul s-a produs între un autoturism şi un autocar supraetajat, în care se aflau 74 de persoane. Din accident a rezultat o singură victimă, încarcerată, Veronica Ş. (42 ani). Nici o persoană din autocar nu a necesitat îngrijiri medicale.

Pompierii dorneni au luat măsurile de siguranţă specifice, au balizat zona, au verificat eventualele scurgeri de lichide inflamabile şi au deconectat bornele de la bateriile de acumulatori. Concomitent, au creat accesul rapid la victimă, i-au ataşat gulerul cervical pentru imobilizare, astfel încât victima să nu sufere alte leziuni. După ce femeia a fost extrasă din autoturism, a fost predată lucrătorilor de pe ambulanţă, care au transportat-o la spital pentru investigaţii suplimentare şi tratament de specialitate.
SURSA : http://www.monitorulsv.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-10-2020 08:14 AM de Homefire News.)
18-12-2013 07:35 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Bucovina" al Judetului Suceava - silviutacaciuc - 10-10-2012, 10:25 AM
RE: I.S.U. "Bucovina" al Judetului Suceava - Homefire News - 18-12-2013 07:35 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 07:33 AM
» Mesaje: 127
» Vizualizări: 158005
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:52 AM
» Mesaje: 98
» Vizualizări: 385
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompierul somnoros
Ieri 07:03 AM
» Mesaje: 336
» Vizualizări: 517691
Justiție, investigații, m...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 07:03 AM
» Mesaje: 494
» Vizualizări: 18318
I.S.U. "Nicolae Iorga" al...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 06:32 AM
» Mesaje: 319
» Vizualizări: 385957
A fost cutremur.ro
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
08-05-2024 05:56 AM
» Mesaje: 49
» Vizualizări: 14846
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
07-05-2024 07:42 PM
» Mesaje: 529
» Vizualizări: 947303
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
06-05-2024 06:55 PM
» Mesaje: 1139
» Vizualizări: 1442418
I.S.U. "Mihail Grigore St...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
06-05-2024 06:27 PM
» Mesaje: 235
» Vizualizări: 323202
Rent a car Otopeni
Ultimul mesaj a fost postat de: paraschivrazvan25
06-05-2024 05:08 PM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 77

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro